Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OD MAŁEGO BYĆ MNIEJSZYM. O KSIĘDZU-POECIE JANIE TWARDOWSKIM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 28'

Biografia ks. Jana Twardowskiego wpisana jest w historię Polski i Warszawy. Urodził się w 1916 roku, był zatem niemal rówieśnikiem Niepodległej. Od dzieciństwa przeżywał więc jej wzlot, a potem wrześniową klęskę, lata okupacji, a potem dominacji sowieckiej. Był żołnierzem AK. Walczył w powstaniu warszawskim. Jeszcze przed wojną interesował się literaturą. Nim wybuchła, zadebiutował poetyckim tomikiem "Powrót Andersena". Studiował na tajnych kompletach polonistykę. Ukończył ją w 1945 roku na Uniwersytecie Warszawskim i zaraz podjął studia w seminarium duchownym. Mając 32 lata, przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął w podwarszawskim Żbikowie. Po kilkunastu latach wikariatu został mianowany rektorem warszawskiego kościoła ss. Wizytek. Przez wszystkie te lata - a był to czas niełatwy i dla kapłana, i dla poety - ks. Twardowski pisał wiersze. Ich tajemnicza prostota połączona z niezwykłym poczuciem ciepłego humoru i lekkiej ironii zyskiwała mu stale rosnące rzesze czytelników. Głęboki humanizm i mądrość jego poezji, pełnej afirmacji świata i ludzi, pozwala im odetchnąć od trudów rzeczywistości, odrzucić krytycyzm i pogrążyć się w zachwycie nad pięknem i dobrem obecnym w Bożym stworzeniu. Autorzy filmu dokonują próby rekonstrukcji biografii ks. Twardowskiego Odnajdują w Warszawie jego ulubione zakątki. Zaglądają do klasztoru i kościoła Wizytek, by w przyjaznym półmroku szukać odpowiedzi, jak można zachować tak pełną zachwytu wizję świata, jaką ksiądz przekazuje w swych wierszach, jak można nie dać pogrążyć się w codzienności. Próbują dotrzeć do źródeł poetyckiej i kapłańskiej postawy Jana Twardowskiego, jego łagodności i wyrozumiałości. O pomoc w tych poszukiwaniach zwracają się do bohatera filmu i jego wierszy - integralnej części biografii kapłana-poety, rodzaju poetyckiego dziennika przeżyć i wrażeń.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.08.08 00:31:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency