Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ KOBIET

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • 15'

W dokumentalnym cyklu, prezentowanym na antenie Dwójki co dwa tygodnie, realizatorzy przypominają ważne wydarzenia i pokazują szczególne zjawiska z powojennych dziejów naszego kraju. Tym razem wspominają obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. Na wstępie autorzy wprawdzie przedstawiają kilka wersji genezy Dnia Kobiet, obchodzonego w niektórych krajach Europy już w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku, szybko jednak sięgają do bogatych archiwaliów i koncentrują uwagę widza na Polsce. W PRL święto to upaństwowiono. 8 marca 1951 r. roku Komitet Centralny PZPR w specjalnej uchwale, wydrukowanej we wszystkich gazetach, stwierdzał: "kobiety pracują w zawodach w ustroju kapitalistycznym zupełnie im niedostępnych: w kolejnictwie, w przemyśle metalowym, na budowach. Jest 600 tys. kobiet hodowców i plantatorów (...) kobiety wiejskie walczą z bogaczami wiejskimi i propagatorami wrogich agentur imperialnych." Dokument ten zawierał też zaskakującą informację, że "dopiero PRL przywróciła kobietom należny szacunek: wbrew bowiem lekceważącemu stosunku feudalnej arystokracji i bogatego mieszczaństwa, naród polski zawsze otaczał kobiety Polki wielką czcią." Najbardziej zasłużone przedstawicielki ludu pracującego honorowane były uściskiem dłoni notabli różnego szczebla, a czasem odznaczeniem. W tym dniu obowiązywał szczególny program radiowy, a z czasem także telewizyjny, ustalano nieco zmieniony program kin. Stopniowo werbalne świętowanie zaczęto wspierać materialnymi gestami. Każda kobieta w zakładzie pracy dostawała - za pokwitowaniem - obowiązkowy czerwony goździk oraz jakiś deficytowy towar, np. rajstopy. Były też okolicznościowe akademie i przemówienia. Od monotonii szablonu odciął się dzień 8 marca 1968 roku. Przeszedł on do historii jako początek "wydarzeń marcowych". Początek gierkowskiej ery "wielkiego dobrobytu" 8 marca 1971roku zaowocował życzeniami złożonymi przez I sekretarza i premiera, którzy zwrócili się do pań z apelem o lepszą pracę. Przez cały czas istnienia PRL nie dochodziło jednak do prawdziwej dyskusji o problemach kobiet. Przyznawano jedynie, że są trudności, lecz pokreślano, że nie mogą one przyćmić dokonań. W pierwszych latach III Rzeczypospolitej Dzień Kobiet zaczął zanikać niczym święto wstydliwe, narzucone przez państwo. A dziś?
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:38:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski