Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRAKÓW WYSPIAŃSKIEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 28 min

Film ten pokazuje niezwykłość i piękno dzieł Stanisława Wyspiańskiego, a czyni to w bardzo oryginalnej formie, w pełni adekwatnej do podjętego w nim tematu. Był jedną z najwybitniejszych osobowości artystycznych polskiego modernizmu. Wszechstronnie utalentowany, ze swobodą i po mistrzowsku wypowiadał się w różnych dziedzinach sztuki. Kraków kochał i jednocześnie nienawidził. Urodził się w tym mieście, ale pozostał w nim nie z wyboru, lecz konieczności. Mimo to pejzaże, mury, historia i legendy Krakowa inspirowały go. Pozostawił w tym mieście jedyne w swoim rodzaju dzieło. Mieszkańcy Krakowa i turyści mogli się o tym przekonać, oglądając w Muzeum Narodowym w dniach 26 maja - 6 sierpnia 2000 roku wystawę "Stanisław Wyspiański - Opus Magnum", prezentującą po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat plastyczne dzieło artysty: portrety, pejzaże, projekty witraży i szkice prac - niezrealizowanych i tych zwłaszcza, które w kształcie ostatecznym można odnaleźć wędrując po mieście. Tak właśnie zrobili autorzy filmu: z wystawy ruszyli z kamerą śladem Wyspiańskiego - od domu Długosza przy ul. Kanoniczej do domu przy ul. Krowoderskiej, w którym zmarł w 1907 roku w wieku 38 lat. Między tymi dwoma adresami zatrzymali się w Kościele Mariackim, kościołach św. Krzyża, o.o. Dominikanów i Franciszkanów, w Teatrze Miejskim (obecnie im. Juliusza Słowackiego), domu Towarzystwa Lekarskiego, Katedrze na Wawelu. Wykorzystując stare fotografie, przypomnieli dawny wygląd każdego z tych miejsc, by następnie przedstawić to, co Stanisław Wyspiański w nich pozostawił: polichromie, witraże, obrazy, a nawet meble. Wychodząc od analizy szczegółu, dochodzą do kontemplowania całości dzieła. Wyśmienicie posługując się kamerą i montażem, mieszają to, co dokonane, z projektem, planem, wizją, archiwaliami, dzisiejszym widokiem, ruchem ulicznym - tak więc stosują technikę charakterystyczną dla wideoklipu. Jak na prezentację dokonań plastycznych przystało, rezygnują z komentarza. Niezbędne informacje podają w formie pisanej. Każą widzowi przede wszystkim patrzeć. Ale i słuchać. Różnicują bowiem poszczególne tematyczne części filmu za pomocą specjalnie do niego skomponowanej muzyki, współgrającej z obrazem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.09.02 00:54:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski