Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYSPA GETTO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 21 min

    Film powstał w cyklu "Słowo daję".

Gdy wybuchła wojna, bohater reportażu prof. Jerzy Szapiro, był studentem medycyny. Kiedy hitlerowcy w ramach programu eksterminacji zamknęli Żydów w getcie, właśnie tam przyszło mu kontynuować studia. Na tytułowej wyspie oddzielonej od aryjskiej Warszawy ceglanym murem niemieckiej nienawiści i psychicznym murem polskiej obojętności. Wspomnienia profesora opisują getto, jako miejsce życia pomimo wszystko, na przekór i wbrew losowi, jako świat straszliwy, a jednocześnie bliski sercu. Jako rzeczywistość, w której brakowało wszystkiego, a zwłaszcza nadziei. Pomimo to starali się utrzymać przy życiu, pomimo masowej śmierci z głodu, epidemii tyfusu, niemieckim represjom i morderczej walce żydowskich ofiar o to, kto później zjawi się na Umschlagplatzu. Dla większości Żydów getto okazało się ostatnim miejscem osiedlenia. Dla profesora Szapiro, paradoksalnie, stało się możliwością wszechstronnej i dogłębnej nauki zawodu. Przesiedlono tam bowiem lekarzy niemal z całego Generalnego Gubernatorstwa, którzy wykładali na tajnych studiach i prowadzili praktyczne lekcje przy łóżkach chorych. W drugiej dekadzie lipca 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacji getta i trwała do początków września. Do obozów w Treblince i Oświęcimiu wywieziono trzysta tysięcy Żydów. Rodzinie Szapirów udało się przedostać na aryjską stronę. Schronienie znaleźli u zaprzyjaźnionego Polaka, Stefana Petri. W jego podwarszawskiej willi ukrywali się przed Niemcami i Polakami przez 22 miesiące w niewielkim dole wykopanym pod piwnicą. Po wyzwoleniu Jerzy Szapiro odwiedził getto i jak wspomina zaskoczony był swoją reakcją - patrząc na gruzy własnego życia i życia przyjaciół nie odczuwał żadnego wzruszenia. Zawsze czuł się Żydem i Polakiem jednocześnie. Jego rodzice byli wyznawcami judaizmu, ale w domu mówiło się po polsku. Dzieła polonizacji dopełniła polska szkoła, a świadomość bycia Żydem podtrzymywały ekscesy antysemickie w późnych latach trzydziestych. Wspominając tragedię Holocaustu, przemierzając teren dawnego getta wyznaje, że przepełnia go radość życia, która jest odwrotnością czarnej rozpaczy, bez tej rozpaczy nie byłoby owej radości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.07.21 00:30:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski