Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W POSZUKIWANIU PACANOWA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 38 min

Barwna opowieść o Marianie Walentynowiczu, znanym przede wszystkim jako autor znakomitych ilustracji do książek Kornela Makuszyńskiego oraz innych bajek dla dzieci - baśni Andersena i braci Grimm oraz "Baśni z tysiąca i jednej nocy". Marian Walentynowicz (1896-1967) był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i wykształconym - architektem, rysownikiem, dziennikarzem, podróżnikiem. Podczas II wojny światowej był korespondentem wojennym 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Jego rysunki dokumentujące przebieg proces w Norymberdze są niezwykle cennym źródłem historycznym. Studiował na Wydziale Architektury w Warszawie, jednocześnie pracując w wydawnictwie "Gebethner i Wolff" jako korespondent i ilustrator gazet wydawanych przez tę spółkę (m.in. "Tygodnik Ilustrowany", "Naokoło świata"). Nawiązał też współpracę z Kornelem Makuszyńskim, której owocem były ilustracje do takich książek, jak "Przygody Koziołka Matołka", "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki" i "O wawelskim smoku". Wiele podróżował po świecie - po Europie, Azji Mniejszej, Afryce, Ameryce Północnej, Indochinach, Malajach, przywożąc interesujące pamiątki, trofea myśliwskie, rysunki, akwarele i fotografie. Pisywał reportaże z podróży dla "Kuriera Warszawskiego" i "Polski Zbrojnej". W kraju prowadził intensywne życie towarzyskie, był stałym bywalcem teatrów, kabaretów, kawiarni i restauracji, w których spotykali się artyści i literaci. W 1938 roku zaprojektował dekoracje dla Baletu Reprezentacyjnego, następnie zaś objął prezesurę Polskiego Towarzystwa Widowisk Artystycznych. We wrześniu 1939 roku Walentynowicz wyjechał z Polski. Był korespondentem wojennym. Po powrocie do kraju nadal pracował jako ilustrator książek. W programie dwaj znani rysownicy, Szymon Kobyliński i Edward Lutczyn, przedstawią Walentynowicza jako rysownika, opowiedzą o stosowanej przez niego technice, kresce, kolorystyce, indywidualnych cechach jego twórczości. O jego barwnym i niezwykle intensywnym życiu opowiedzą Wojciech Walentynowicz, Wanda Chotomska, Jerzy Waldorff, Marian Podkowiński i inni.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:40:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych