Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAROL MODZELEWSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 35 min

W 1957 roku został kandydatem PZPR. Dlaczego? - "Zawsze odpowiadam - mówi bohater filmu - Kuroń mi kazał! I co najśmieszniejsze - to jest prawda...". Dojrzewał intelektualnie w gorącym czasie polskiego Października. Młody, dziewiętnastoletni chłopak biegał na wiece do Żerania i innych warszawskich zakładów, rozmawiał z ludźmi, spotykał się z legendarnym, dziś nieco zapomnianym trybunem owych lat, Lechosławem Goździkiem. W komunizmie, tym "prawdziwym" - widział wielką ideę porządkującą świat, ideę, którą można było przeciwstawić okropnościom wojny. Nie jemu jedynemu tak się wówczas wydawało. Potem przyszedł czas "rewizjonizmu" i otwartego opozycjonizmu. W marcu 1968 roku nazwiska Kuroń i Modzelewski, wymieniane zawsze razem, jak miano groźnego monstrum i odmieniane przez wszystkie przypadki, stały się synonimem wroga nie tylko ludowej państwowości, ale i raka toczącego zdrową tkankę narodu. Sędziów, którzy skazali go na trzy i pół roku więzienia - łącznie spędził w zakładach karnych osiem i pół roku - wspomina z pewnym szacunkiem, nawet sympatią. Mieli wiele odwagi, odrzucając część spreparowanych przez bezpiekę zarzutów - ani myśli o ich weryfikacji, napiętnowaniu, odwecie. Ze wspomnień, snutych w rozmowie z Teresą Torańską i archiwalnych materiałów - służbowa kamera śledzi przechadzkę bohatera filmu z młodzieńczym Jackiem Kuroniem na Krakowskim Przedmieściu - wyłania się wizerunek stałego opozycjonisty, człowieka, który powodowany społeczną wrażliwością ciągle szuka miejsca w życiu swego kraju, przeżywa nowe nadzieje - i nowe rozczarowania. Taką nadzieją był dla niego kolejny zakręt polskiej historii - Sierpień roku 1980. Porzucił wtedy zacisze pracowni historyka, włączył się w nurt wydarzeń. Dziś, z perspektywy lat, z bólem komentuje dworski, wodzowski system kierowania Związkiem, którego najwybitniejsi liderzy tak łatwo przyjęli liberalną orientację, tak szybko odwrócili od swego społecznego zaplecza, tak pospiesznie znieczulili się na los najsłabszych... "Oczywiście - mówi Karol Modzelewski - PRL była moją ojczyzną. Innej przecież nie było!" Cała historia życia bohatera filmu to zarazem dzieje powojennej Polski, dzieje poszukiwań, zwycięstw i porażek, dzieje zmagań o kształt Rzeczpospolitej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:21:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego