Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLACY POLACY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny + czarno-biały, 28 min

"Polacy się zmienili, historia zlikwidowała elity. To ostatni moment, by ocalić od zapomnienia obraz odchodzącej polskiej inteligencji". Takie właśnie przesłanie stara się nieść swoimi artystycznymi fotografiami Krzysztof Gierałtowski. Jego modelami byli między innymi: pisarz Stanisław Lem, kompozytor Krzysztof Penderecki, poetka Wisława Szymborska, dramaturg Stanisław Mrożek, ekonomista Tadeusz Chrzanowski, galerzysta Andrzej Starmach, reżyser teatralny Krystian Lupa, kardynał Franciszek Macharski, mediewista Jerzy Wyrozumski, krytyk Tadeusz Nyczek, prezydent Krakowa Andrzej Gołaś i polityk Jan Maria Rokita. W filmie nie pokazuje się żaden z modeli, słychać jedynie ich głos, a kamera skierowana jest wyłącznie na autora. Gierałtowski mówi o sobie, swoich portretach i sztuce. Twierdzi, że "oglądacze obrazków" chcą wiedzieć, jakim model jest człowiekiem. Pojawia się więc problem obiektywizacji w sztuce - zobiektywizowane zdjęcie jest niemożliwe, mimo że, jak twierdzi artysta, "bezlitośnie zapisuje sytuację dziejącą się przed obiektywem". i "patrzy oczami do bólu niemożności szeroko otwartymi". W czasie sesji stara się syntetyzować rzeczywistość dla wydobycia prawdy psychologicznej o modelu, pragnie odczytać duszę z jego twarzy. Taka fotografia to rodzaj "listu w butelce". Krzysztof Gierałtowski fotografuje od 40 lat. W tym czasie utrwalił na blisko 80 tysiącach negatywów portrety, które stanowią niepowtarzalną kolekcję opatrzoną przez niego wspólną nazwą "Polacy, portrety współczesne". Film Lankosza przedstawi niektóre z nich. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:42:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl