Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POTĘPIENI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 26 min

Zbigniew Ciuba pracuje jako pielęgniarz w izbie wytrzeźwień od 7 lat. Przyznaje, że to praca bardzo trudna, niewdzięczna, przykra. Izba "nie ma dna" - jak mówi - zawsze może się wydarzyć coś jeszcze gorszego, niż to, co się do tej pory widziało. Klienci izby nie szczędzą jej pracownikom wyzwisk, pretensji, szarpią się z nimi, czasami próbują nawet bić. Uważają, że trafili do izby wytrzeźwień niezasłużenie, że dzieje się im krzywda. Zbyszek traktuje tę pracę jako rodzaj zadośćuczynienia za swe dawne przewiny. Do dzisiaj nie przyzwyczaił się jednak do brudu, smrodu, wymiocin, ale twierdzi, że one też stanowią część jego pokuty. Uważa zresztą, że - tak jak on kiedyś - także pacjenci izby odwrócili się od Boga, zatracili w grzechu, że brak im pokory. Obserwujemy ich wraz ze Zbyszkiem, podczas jednej nocy w izbie wytrzeźwień, przez kamery zainstalowane w różnych pomieszczeniach. Widzimy ich wyrzekających na swój los, rzucających obelgami, wyrywających się z kaftanów bezpieczeństwa, przypiętych pasami do łóżek, oglądamy ich podczas badań lekarskich czy w trakcie mycia przez pielęgniarzy. Żałośni, odrażający, budzący litość, pozbawieni godności - na własne życzenie czy fatalnym zrządzeniem losu? Czy pobyt w izbie wytrzeźwień to dla nich faktycznie upokorzenie i niesprawiedliwość, jak twierdzą, czy może raczej ratunek przed jeszcze większym upodleniem gdzieś na ulicy, w bramie, na chodniku? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:42:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego