Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WOLNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 24 min

Film jest zbiorowym portretem pokolenia młodych Polaków wchodzących w dorosłość, nasto- i dwudziestolatków wyrosłych i wychowanych w demokratycznym, wolnym kraju. W szczerych wypowiedziach młodzi ludzie mówią o tym, co jest dla nich najważniejsze, co najbardziej w życiu cenią, jak pojmują szczęście, sukces, miłość, wolność, dobro i zło, jak widzą przyszłość i kim chcieliby być. Opowiadają także o rodzinie, inicjacji seksualnej i o tym, dlaczego biorą narkotyki. "Teraz liczą się pieniądze, seks, narkotyki, zabawa i układy. Nieważne kim jesteś, ważne ile masz". "Przeraża mnie świat, który opiera się na pieniądzu, a drugi człowiek zupełnie się nie liczy". Te dwie skrajne wypowiedzi tworzą przestrzeń mentalności dorastającego pokolenia Polaków. Przeważająca większość z nich wybiera wartości materialne, nieliczni wychodzą poza własny, egoistyczny interes. "Żyję z kradzieży samochodów i nie uważam, żebym robił coś złego" - wyznaje 22-letni złodziej. Jest zadowolony z siebie, cieszy się akceptacją środowiska, znajomi zazdroszczą mu, że ma zapewniony byt i poczucie bezpieczeństwa, nie musi martwić się, czy starczy mu na życie. "Nie lubię się poświęcać dla innych, wisi mi, co będzie się działo z innymi ludźmi, ważne, żeby mnie było dobrze, żeby mnie niczego nie brakowało, lubię jak mi przychodzi wszystko łatwo" - opowiada o sobie 19-letnia maturzystka. Siedemnastolatka wyznaje, że jej największym marzeniem jest mieć dużo pieniędzy. Dla pieniędzy uprawia seks ze starszymi, bogatymi mężczyznami. Pytana, czym jest miłość, tłumaczy, że dla niej istnieje tylko miłość do konta bankowego czy luksusowego auta. "Zło jest łatwiejsze, patrząc na ten świat, łatwiej jest wybierać zło" - wyjaśnia 19-letni maturzysta. Długowłosy student mówi z kolei o swoich ideałach, o tym, dlaczego nie chce być zły i dlaczego wybiera dobro, choć wydawać się może ono nieciekawe, bo nie przynosi materialnych korzyści. Młody mechanik opowiada, jak ciężko jest mu odnaleźć się w dorosłym życiu - świecie wielkiej obłudy i kłamstwa, jak boi się przyszłości i jak zniechęcający jest brak środków do życia. "Mogę żyć bez nadziei, bo nadziei nie ma" - wyznają licealiści.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:42:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman