Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRZASKANY ŻYCIORYS

  • Podtytuł: OPOWIEŚĆ ŻOŁNIERZA
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1990
  • Barwny, 55 min

Bohaterem i jedynym wykonawcą w tym filmie dokumentalnym jest Zenon Tarasiewicz - oficer zawodowy, oficer II oddziału KG AK, który był sądzony w jednym z procesów "kiblowych" związanych z procesem generała Tatara. Aresztowany w 1950 roku, w roku 1952 skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo i zdradę ojczyzny, spędził za kratami 6 lat (zwolniono go w marcu 1956 roku).
Zenon Tarasiewicz opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym na Białorusi i latach polskiej młodości. O nauce w szkołach podchorążych w Różanie i Toruniu oraz wojennej służbie w konspiracji. O swojej pracy na stanowisku szefa Biura Stosunków Wojskowych KG AK, wreszcie o ujawnieniu po wojnie swej konspiracyjnej działalności. O kilku spokojnych powojennych latach spędzonych w szkole oficerskiej w Krakowie i w Akademii Sztabu Generalnego. O zaskakującym i nieuzasadnionym oskarżeniu o zdradę i szpiegostwo, wreszcie o latach upokarzających przesłuchań i tortur oraz pobycie w więzieniach w Warszawie i we Wronkach.
Relacja ta uzupełniona jest fragmentami historycznych kronik i filmów dokumentalnych, kopiami artykułów prasowych z tamtego okresu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:44:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor