Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GAPA ZŁODZIEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 45 min

Marek Szczęsny jest złodziejem. Z zawodu i z zamiłowania. Gapa, bo takie przezwisko ma wśród znajomych, nie boi się pokazać przed kamerą swojej twarzy. W więzieniu spędził już ponad 22 lata. Teraz znów ciąży na nim wyrok. Kilka dni wolności, jakie pozostały mu do zgłoszenia się do "puszki", spędza wyjawiając tajniki uprawianego fachu, oraz opowiadając o swojej młodości. Kradzież jest dla Gapy sposobem na życie. Potrafi ukraść wszystko, co mu potrzebne. Już w młodych latach miał dryg do tego fachu. Marek kradnie głównie w sklepach. Demonstruje widzom, jak działający w pojedynkę złodziej potrafi wykorzystać zamieszanie, odwrócić uwagę sprzedawców oraz ochrony i zabrać "fant". Liczne prezentacje przed kamerą kończy zawsze oddaniem łupu. Opowiada też o innych technikach przestępczych. Kiedy złodzieje działają w grupie, jeden z nich, zagarnąwszy dobytek o wartości do 250 złotych, daje się schwytać. Nie grozi mu srogi wyrok ze względu na znikomą szkodliwość czynu. W tym czasie jego kompani niepostrzeżenie wynoszą ze sklepu znacznie droższe towary. Podczas wędrówek po poznańskich ulicach i bazarach, oraz jeżdżąc tramwajami i autobusami, Gapa poucza niefrasobliwych przechodniów i pasażerów, przestrzega ich przed brakiem czujności. Wieczory Marek spędza ze starymi kolegami przy kieliszku. Wspólnie dorastali na klaustrofobicznych poznańskich podwórkach, razem uczyli się złodziejskiego fachu. Teraz opowiadają o latach młodości i o regułach, których ściśle przestrzegali. Żaden złodziej nie okradał swoich sąsiadów, nie tykał dziewczyny kolegi, nie stosował przemocy. Sporne kwestie rozstrzygano w rozprawach na pięści zakończonych uściskiem ręki. Gapa dalej lubi kraść. Daje mu to poczucie wolności. Zapewnia, że nigdy nie okradłby świątyni, nie zabrałby pieniędzy biedakom. Nie rozumie nowej generacji przestępców, zdolnych pobić lub okaleczyć swoje ofiary. W młodości starał się pomagać rodzinie, przynosząc w plecaku ukradzione mięso zamiast książek. Wesołego chłopca, z poczuciem humoru, dobrze zapamiętała pani Janeczka - opiekunka z domu dziecka, w którym Marek spędził część dzieciństwa. Gapa rozumie, że mógł lepiej przeżyć swoje życie. Nie chciałby, żeby ktokolwiek szedł w jego ślady.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:44:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych