Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI. AUTOPORTRET

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Barwny, 48 min

Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor muzyki poważnej, 6 grudnia kończy 69 lat. Urodził się w Czernicy koło Rybnika w 1933 r. Studiował w katowickiej PWST w klasie profesora Bolesława Szabelskiego. Kontynuował naukę w Paryżu. Po 40 latach pracy twórczej niespodziewanie zdobył światowy rozgłos i sławę. Ogromny sukces komercyjny odniosło powtórne nagranie jego III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych", skomponowanej w 1976 roku. W ciągu zaledwie kilku miesięcy sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy płyt kompaktowych. Po raz pierwszy utwór żyjącego kompozytora muzyki poważnej wyprzedził dzieła najsłynniejszych klasyków tego gatunku. III Symfonia Henryka Góreckiego przez wiele miesięcy była na czołowym miejscu Classic CD, najpoważniejszego brytyjskiego miesięcznika muzycznego. W sierpniu 1993 roku na II miejscu znalazła się inna płyta kompozytora "Beatus Vir". Krytycy, wydawcy i znawcy tematu zadawali sobie pytanie dlaczego III Symfonia odniosła tak wielki sukces, nie tylko w świecie muzyki klasycznej. Odpowiedzi były różne, niektóre z nich znajdą się w programie. Zdjęcia do filmu kręcono w Holandii i Polsce. Kamera towarzyszyła kompozytorowi w czasie prób w Filharmonii Amsterdamskiej. Henryk Górecki opowiada o swojej drodze twórczej, o profesorze Szabelskim oraz o mistrzu Karolu Szymanowskim, a także o swojej pracy pedagogicznej, kiedy był rektorem katowickiej PWSM. Wraz z nim widzowie odwiedzają malowniczo położony Dzianisz oraz wieś Chochołów koło Zakopanego, gdzie powstała znaczna część jego dorobku twórczego. Muzyczną ilustrację filmu stanowią archiwalne nagrania kompozytora, m.in.: "Refren", "Beatus Vir", "Ad Matrem", "Totus Tuus", "Lerchenmusik". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:36:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.