Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPOKOJNIE ODEJŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 25 min

Irena Sobolewska ma 36 lat i pięcioro dzieci. Ostatnie z nich, Michaś, urodziło się już po śmierci męża, który przedwcześnie opuścił rodzinę. Rok po jego zgonie Irena dowiedziała się, że jest chora na raka. Lekarze dawali jej zaledwie sześć miesięcy życia. Ona jednak dzielnie walczyła z chorobą, wiedziała, że ma dla kogo żyć. Starała się, by dzieci miały normalny, radosny dom, zarażała je swoją pogodą ducha i optymizmem. Wiele energii poświęciła na poszukiwanie rodzin, które zaopiekowałyby się dziećmi po jej śmierci. Odeszła spokojna, gdyż każde z nich znalazło nowy dom. Film jest zapisem ostatnich dziewięciu miesięcy z życia Ireny i jej dzieci. Najstarsza, Andżelika ma 15 lat, Ania - 12, Magda - 9, Krzysio - 8, a Michał - 2 lata. Najmłodsze dziecko Ireny najwcześniej trafiło do rodziny zastępczej. Choroba na tyle osłabiła jej siły witalne, że nie zdołałaby sama opiekować się nim. Z pomocą najstarszych córek prowadzi dom. Nie załamuje się. Walcząc z bólem, cieszy się każdą chwilą spędzoną z dziećmi. Najstarsze dziewczynki starają się być tak samo dzielne jak mama, młodsze prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Czasem jednak budzi się w nich sprzeciw i żal do Boga, dlaczego tak ich krzywdzi. Najpierw zabrał tatę, a teraz chce odebrać im mamę. Irena zadbała, by każde z dzieci znalazło się w dobrej rodzinie, ale dopóki żyje, pragnie, by mieszkały razem z nią. Choroba postępuje. Irena jest coraz słabsza, mniej rozmowna, mniej radosna. Rak zmusza ją do pobytu w szpitalu i hospicjum. W domu zostaje z nią już tylko Andżelika. Nie jest już tak gwarno i wesoło jak dawniej. Nowotwór pokonał Irenę. Zmarła 10 lipca. Jej dzieci mieszkają w nowych rodzinach. Wierzą, że będą się często spotykać. Nigdy nie zapomną o mamie, zapamiętały ją jako najwspanialszą mamę na świecie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:27:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl