Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻART

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 18 min

Spotkanie z Andrzejem Mleczką, autorem tysięcy grafik i rysunków, oraz z jego twórczością. W konwencji filmu animowanego artysta wprowadza nas w świat swoich prac, w rzeczywistość widzianą okiem satyryka i prześmiewcy. Andrzej Mleczko w zimowej scenerii spaceruje uliczkami krakowskiej Starówki. Strudzony zachodzi do baru, gdzie zasypia nad filiżanką kawy. Śni sen, który oglądamy na ekranie. W tym śnie nadal spaceruje po krakowskim rynku i przylegających do niego wąskich uliczkach, spotyka rysunkowe postacie ze swoich prac. Odrealniona rzeczywistość królewskiego grodu i wykreowana rzeczywistość rysunków Mleczki stapiają się w jedną całość. Tworzą świat pełen odniesień do polskiej sytuacji społeczno-gospodarczej, a przede wszystkim do życia intymnego rodaków. Przechadzając się wzdłuż starych kamienic, artysta zagląda do okien i widzi bohaterów swych prac. Kolejne sceny-rysunki składają się na pokazane w krzywym zwierciadle satyry zwyczaje erotyczne Polaków. Oglądamy także krótką relację z wystawy prac Andrzeja Mleczki i rysunki w jego autorskiej galerii. Andrzej Mleczko urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jako rysownik prasowy zadebiutował w 1971 roku, trzy lata później został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Niemal od początku współpracuje z czołowymi pismami i magazynami w kraju i za granicą. Opublikował ponad dziesięć tysięcy grafik i rysunków. Ma w swym dorobku około 130 indywidualnych wystaw. Zajmuje się także plakatem, ilustracją książkową, malarstwem, sporadycznie filmem animowanym i scenografią. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:45:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego