Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONIEC EPOKI WĘGLA KAMIENNEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1993
  • Barwny, 22 min

Zyga, czyli Franciszek Zygmunt, nie był górniczym herosem. Nie przekraczał norm we współzawodnictwie. Nie należał do partii. Był po prostu rębaczem, a potem ratownikiem. Całe życie ciężko pracował. Był dumny ze swojego munduru i czapki z pióropuszem i nigdy nie przyszłoby mu do głowy, że dożyje czasów, w których górnictwo nie będzie już potrzebne. Jego dwaj synowie nie pracują już na dole, choć ukończyli przykopalniane szkoły. Ten dobrze znany świat, zdawać się mogło, pewnie oparty na węglu, zawalił się. Pielęgnowany przez dziesięciolecia górniczy etos doczekał się czasów gospodarki rynkowej. Bohatera filmu w dniu św. Barbary nie obudzi rano orkiestra górnicza grająca pod oknami. Mundur, przechowywany z czcią przez cały rok, włoży wprawdzie, lecz będzie w nim siedział w mieszkaniu, bo już nie ma w nim gdzie pójść. Nawet do kościoła nie wypada. Przez Śląsk przetacza się walec restrukturyzacji. Rozpadają się osiedla familoków. Znieruchomiały wieże wiertnicze. Zwałowiska węgla nie są już w stanie przyjąć więcej tego, co jeszcze nie tak dawno nazywano "czarnym złotem". Flagi powiewają na bramach strajkujących kopalń. Ale decyzja zapadła. Górników będzie coraz mniej i coraz mniej będzie kopalń. Z łańcuszkowych szatni znikać będą robocze ubrania. Opustoszeją łaźnie i drewniane pojemniki, do których wrzuca się marki. Tak kończy się pewna epoka. Scenariusz tego filmu powstał w 1992 roku, kiedy restrukturyzacja - dziś w pełnym toku - była zaledwie czającym się w tle wydarzeń widmem zagłady. Tomasz Dobrowolski opowiada o tym w czterech sekwencjach połączonych wspólnym tematem. Opowieść tę rozpoczynają sceny z emerytowanym już górnikiem Zygą i młodym chłopakiem dopiero podejmującym pracę w kopalni. Dla obu to, co nieuchronnie musi nastąpić, jest takim samym końcem świata. Czy jednak warto tak uparcie kultywować stary porządek, trwać przy wzorcach i postawach moralnych ojców, rytuałach i przyzwyczajeniach? Czy warto bronić starych tradycji i żałować górniczego, pełnego niebezpieczeństw życia, wymagającego tak wielkiego wysiłku i strug potu? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:21:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych