Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPEŁNIONA MISJA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 25 min

Reportaż poświęcony bohaterom II wojny światowej, służącym w lotnictwie bombowym RAF, którzy zginęli na pokładzie Avro Lancastera w 1944 r. Siedmioosobowa załoga brała udział w udanym ataku bombowym nad zagłębiem Ruhry na zakłady benzyny syntetycznej w Gelsenkirchen. W nocy z 12 na 13 czerwca, w drodze powrotnej do brytyjskiej bazy w Blackpool, bombowiec polskiego dywizjonu został zestrzelony nad Holandią przez niemiecką obronę przeciwlotniczą. Samolot wraz z załogą runął do jeziora Ijsselmeer. Z siedmiu lotników ocalało dwóch, m.in. żyjący do dziś pilot bombardier Bogusław Morski, który przez całe życie marzył, by upamiętnić śmierć kolegów i zapewnić im godny pochówek. Ponad pół wieku od katastrofy, w 1998 r., holenderscy rybacy natrafili w jeziorze na wrak bombowca. Długoletnie starania wielu osób prywatnych, licznych organizacji i instytucji zakończyły się pełnym sukcesem. Sprawą zajęła się Aircraft Recovery Group. Wiosną 2003 r. dobiegła końca akcja wydobycia wraku Avro Lancastera i szczątków poległych polskich lotników. Po 59 latach pięciu leżących na dnie jeziora pilotów RAF-u doczekało się godnego pogrzebu z wojskowymi honorami. 25 października 2003 r. do katedry św. Marcina w Bredzie przybyli krewni i koledzy z Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej, burmistrz miasta, C.G.J. Rutten, i attache lotnictwa brytyjskiego, by oddać cześć poległym. Pogrzeb odbył się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie. W podniosłej uroczystości pogrzebowej wziął udział żyjący członek załogi Avro Lancastera, mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych, blisko 90- letni ppłk pilot bombardier Bogusław Morski. Ocalały członek załogi bombowca RAF spełnił swoją misję. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:49:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych