Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAMILIANIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 52 min

Kamilianie, czyli Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, to ostatni konwent zarejestrowany przez papieża. Idea zgromadzenia pod wezwaniem św. Kamila przeniknęła do Polski w początkach XX w. za pośrednictwem mnichów niemieckich. Wtedy to trzej zakonnicy z czerwonym znakiem krzyża na piersiach otworzyli w Miechowicach koło Bytomia dom zakonny. Dopiero po wojnie, w 1946 r., powstała Polska Prowincja Zakonu Kamilianów, ale już w 1950 r. jej działalność została bardzo mocno ograniczona. Dziś w Polsce żyje niespełna stu mnichów tego zgromadzenia. Jednym z nich jest ks. Arkadiusz Nowak, znany ze swojego zaangażowania w działalność na rzecz chorych na AIDS.
Życiem i działalnością kamilianów zainteresował się Sylwester Latkowski, twórca głośnych dokumentów "Blokersi", "Gwiazdor" czy "Klatka". Postanowił opowiedzieć o ludziach, którzy w czasach powszechnego zobojętnienia na drugiego człowieka poświęcają swe życie, by służyć bliźnim, nieść pomoc psychicznie chorym, uzależnionym, cierpiącym na AIDS, opiekować się bezdomnymi. Jego film ukazuje pokrótce historię zakonu, początki jego działalności w Polsce, ale przede wszystkim samych mnichów - ich motywacje, stosunek do ludzi, którymi się zajmują, świadomość powołania. Dla samego reżysera kontakt z kamilianami był niezwykłym, ogromnie wzbogacającym doświadczeniem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2004
    Łódź (Ogólnopolski Przegląd Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych)-Nagroda
2024.03.01 01:37:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.