Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JA, GOMBRO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 52 min

W porcie w Buenos Aires czekam na statek, którym z Polski przypłynie pisarz Witold Gombrowicz. Myślę jak on, mówię jego zdaniami. Czasem jak on się zachowuję. Łączy nas los polskich emigrantów. 35 lat po nim, ja, filmowiec, opuściłem Polskę komunistyczną, w której jego książki były zakazane. Choć po śmierci trafił do muzeum literatury, pisał, że wystarczy mu jeden czytelnik. Taki, co to by go połykał, chrupał go, nim się zajadał...To właśnie ja. Przewodnikiem, który prowadzi widza szlakiem emigracyjnych wędrówek wielkiego prozaika i dramaturga, jest sam reżyser - Marian Marzyński, realizator licznych obrazów dokumentalnych, w tym uhonorowanego w 1967 roku nagrodą Srebrnego Smoka filmu "Być". Pomagają mu polscy i argentyńscy, przyjaciele pisarza, między innymi Maria Świeczewska, Zofia Chądzyńska, Alejandro Russovich, a także aktorzy wcielający się w postacie dramatów Gombrowicza: Jan Peszek i Tomasz Kot, zaś scenerią ich wspommnień są miejsca po obu stronach oceanu, odwiedzane przed laty przez bohatera. Witold Gombrowicz urodził się w 1904 roku w Małoszycach koło Opatowa. Pochodził z ziemiańskiej rodziny wywodzącej się ze Żmudzi. Rozgłos i uznanie jednych, a ostrą krytykę i niechęć drugich odbiorców zyskał już pierwszymi utworami, w tym powieścią "Ferdydurke" i dramatem "Iwona, księżniczka Burgunda". W 1939 roku popłynął na pokładzie transatlantyka "Chrobry" do Argentyny. Już nigdy nie wrócił do ojczyzny. W roku 1963, dzięki stypendium Fundacji Forda przeniósł się do Europy. Mieszkał w Berlinie Zachodnim, potem w Royaumont pod Paryżem, wreszcie w Vence koło Nicei. Tam zmarł w 1969 roku. Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, powieści i dramaty "Ślub", Trans-Atlantyk", "Pornografia", "Kosmos", "Operetka", a także prowadzony przez wiele lat "Dziennik". Fragmenty spektakli scenicznych zrealizowanych na podstawie "Ferdydurke", "Ślubu" i "Trans-Atlantyka", na równi ze zdjęciami z Argentyny, Francji i Polski, oraz wypowiedziami przyjaciół i znajomych Gombrowicza, ukazują fascynującą, budzącą do dziś emocje postać niezwykłego człowieka i genialnego twórcy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:29:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman