Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KIM JESTEŚMY? SKĄD PRZYSZLIŚMY? DOKĄD IDZIEMY?

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Gatunek:
    Reportaż
  • Barwny, 25 min

Stanisław Szwarc-Bronikowski - reżyser i operator filmowy, dziennikarz i podróżnik. Postać barwna, niezwykła, człowiek, którego życiorys stanowi gotowy scenariusz filmowy. Przedwojenny absolwent Wydziału Prawa UW i Wyższej Szkoły Dziennikarskiej. W czasie okupacji działał w ruchu oporu, w ZWZ i AK, był założycielem i redaktorem konspiracyjnych pism na Kielecczyźnie, dowódcą oddziału dywersyjno-osłonowego, a następnie oficerem oświatowym II pułku piechoty legionowej AK, referentem Biura Informacji i Propagandy. Pod przybranym nazwiskiem działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Aresztowano go i w latach 1946-47 więziono decyzją Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Podczas następnego aresztowania w 1949 r. udało mu się uciec. Ukrywał się pod różnymi nazwiskami, pracując w latach 1949-55 jako malarz-ilustrator, fotograf i cieśla. Aresztowany w 1955 r., wyszedł na wolność w 1956 r. i w sierpniu wrócił do swego nazwiska. Przez kolejnych kilka lat pracował w tygodniku "Dookoła świata", by w 1960 r. rozpocząć pracę w Telewizji Polskiej, z którą był związany do 1995 r. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem AK, Stanisław Szwarc-Bronikowski ma również na koncie liczne nagrody zawodowe, m.in. I nagrody na festiwalach w La Chapelle-Vercour i Barcelonie, Grand Prix na festiwalu "Ekofilm '92" i nagrodę specjalną "Ekofilm '94". Na jego bogatą twórczość filmową składa się ok. 120 filmów popularnonaukowych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej, etnograficznej, archeologicznej, geologicznej, paleontologicznej i religioznawczej, pogrupowanych w cykle i emitowanych także w innych telewizjach europejskich, w USA, Kanadzie oraz Australii. Najważniejsze z nich to: "Mongolskie ballady", "Wyspy Karaibskiego Morza", "Z Alaski do Kolorado", "W cztery strony świata", "Pióropusze i ostrogi", "Przez antypody", "Tropami mitów", "U źródeł naszej cywilizacji", "Opowieści o bursztynie" "Testament wieków", "Zielone komnaty" czy "Kuszenie wyobraźni". Sędziwego filmowca i globtrotera spotykamy w Gdyni, gdzie w dniach 25-28 marca tego roku odbywały się VI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Towarzyszyła im impreza pod nazwą "Kolosy '2003" - finał V edycji nagród za dokonania roku w kategoriach: podróże, żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Stanisław Szwarc-Bronikowski był jednym z laureatów nagrody, przyznanej mu przez Kapitułę Kolosów za "wędrowanie ku źródłom, ku poznaniu całości, ku syntezie". Mimo sędziwego wieku laureat osobiście odebrał nagrodę. O tej wspaniałej postaci, jej życiu i dokonaniach mówią przyjaciele, współpracownicy i następcy pana Stanisława, próbujący - jego wzorem - odpowiedzieć swoimi poszukiwaniami i filmami na odwieczne pytania: kim jesteśmy? skąd przychodzimy? dokąd idziemy? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:38:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.