Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JUBILEUSZOWY WALC

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 30 min

Prawie 1000 osób tańczyło, grało i śpiewało w amatorskim Zespole Pieśni i Tańca Suwalszczyzna w 50-letniej historii jego istnienia. Największe sukcesy święcili w latach 50., głośno było o nich w polskiej prasie, koncertowali w kraju i za granicą, uczestniczyli w prestiżowych festiwalach i przeglądach. Zrodzona z potrzeby serc i czasu Suwalszczyzna, w warunkach gdy nie było telewizora, a radio należało do luksusu, dawała ludziom radość i rozrywkę, a tego bardzo potrzebowali po ciężkich doświadczeniach wojny i okupacji. W pierwszej dekadzie swego istnienia formacja dynamicznie rozwijała się, z grupy 30-50 młodych entuzjastów urosła do 90, a nawet 140. W pierwszej połowie lat 60. zupełnie niespodziewanie zespół przestał istnieć. Dopiero w 1979 roku niektórzy spośród dawnych jego członków postanowili reaktywować Suwalszczyznę. Odbyła się rekrutacja, ale mało kto wierzył, że nowa kadra zdoła dorównać profesjonalizmem i popularnością poprzedniemu składowi. Nie brakowało zapału, ale piętrzyły się różne trudności. Zespół rzeczywiście nie zdołał odzyskać pierwotnego blasku, był znacznie mniej liczny, rzadziej występował, zdołał jednak przetrwać i choć z przerwami, działa do dziś. Z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Suwalszczyzny odbyło się okolicznościowe spotkanie wszystkich pokoleń tworzących zespół. To, co od lat urzeka w Suwalszczyźnie, to autentyczna radość ze śpiewania i tańczenia, wspólne cieszenie się i pielęgnowanie tradycji swojego regionu. Zespół był i jest ostoją miejscowej kultury i perełką suwalskiego folkloru. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:51:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl