Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICE KRASZEWSKIEGO

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 51 min

Film jest portretem Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wskazuje zagadki, jakie kryją życie i twórczość autora "Starej baśni". Kraszewski to jeden z najbujniejszych i najbardziej wszechstronnych talentów w historii literatury polskiej. Dzisiaj po części zapomniany, a po części lekceważony. Jest autorem ponad dwustu powieści, utalentowanym malarzem, niestrudzonym publicystą. Jest fenomenem pracowitości, którego żadną ludzką miarą nie da się objaśnić. Są też w jego życiu skandale erotyczne, historia szpiegowska i okres zależności od narkotyków. To dużo jak na jedno życie. W filmie wypowiadają się historycy literatury Józef Bachórz i Stanisław Burkot, dyrektor Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie Anna Czobodzińska-Przybysławska, prawnuczka pisarza Krystyna z Kraszewskich Rybicka, reżyser Jerzy Hoffman, aktor Bohdan Stupka oraz żytomierzanie (w mieście tym Kraszewski spędził kilka lat): Władimir Jerszow - historyk literatury, Anna Rudna - muzykolog i Walenty Grabowski - poeta. Ekipa realizująca film towarzyszyła Jerzemu Hoffmanowi na planie "Starej baśni", stąd kilka reminiscencji z planu. W filmie znajduje się kilka cytatów ze "Starej baśni" Hoffmana oraz inscenizowane specjalnie na potrzeby dokumentu fragmenty powieści "U babuni" i "Morituri". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:51:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl