Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PEJZAŻ NIEMALOWANY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 28 min

Po długiej zimie z niecierpliwością oczekujemy ciepłych, wiosennych dni, których rychłe nadejście zwiastuje nad Biebrzą krzyk powracających zza morza dzikich gęsi i wyraźne ożywienie wśród leśnej zwierzyny. Przyroda znów zmienia szatę i w wielobarwnej mozaice krajobrazów odsłania wielkie bogactwo życia. Już Melchior Wańkowicz wędrując tropami Smętka, na dowód, skąd się wzięło to szczególne piękno Polski północno-wschodniej, usłyszał taką anegdotę: "Kiedy Bóg ukończył stwarzanie Ziemi, zadowolony był ze swego dzieła. Widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. Pochylił się więc nad Ziemią i ucałował ją. A miejsce, gdzie wargi Boga dotknęły krzywizny ziemskiej, to jest Warmia, Mazury i Podlasie. I staje się jawne, że naruszenie piękna tej krainy jest wielkim grzechem. Obrazą boską". Przyroda od kilkunastu lat ma tu dobre warunki rozwoju, gdyż dzięki staraniom ekologów na obszarze północno-wschodniej Polski obejmującym Warmię, Mazury, Suwalszczyznę, Podlasie i północne Mazowsze ustanowiono specjalną strefę ochronną, nazywaną "zielonymi płucami Polski". Dla dużej części kraju zaproponowany został spójny program zrównoważonego rozwoju, chroniący środowisko przyrodnicze. Wcześniejsze próby wprowadzenia tu intensywnego, wielkoobszarowego rolnictwa, upadły wraz z PRL-em. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:52:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor