Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZACZĘŁO SIĘ PIERWSZEGO WRZEŚNIA...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 2 części x ok. 27 min

Autorzy filmu dotarli do unikatowych i nigdy nie publikowanych w Polsce materiałów niemieckiego "Przeglądu miesięcznego" - jednej z najciekawszych form przekazu informacji filmowej przed II wojną światową, znanej także w Wielkiej Brytanii czy Francji. "Przegląd..." był bowiem filmowym magazynem informacyjnym skierowanym do dystrybucji domowej, oryginalną namiastką telewizji. Poszczególne, trwające ok. 3 minut wydania, rozpowszechniane na taśmie czarno-białej szerokości 16 mm i długości ok. 30 m, były kopiowane w zakładach fotograficznych i zamawiane przez prywatnych odbiorców, posiadaczy projektorów filmowych. Zestaw wydań "Przeglądu", który wykorzystali twórcy dokumentu, przetrwał dziesiątki lat w domowej skrytce, w doskonałym stanie technicznym. Taśmy stanowią nie tylko zapis tamtej rzeczywistości i źródło informacji o wydarzeniach sprzed 65 lat, ale pozwalają także przekonać się, na jakich podstawach ówcześni zamożni obywatele Niemiec budowali swoją wiedzę o świecie, pod wpływem jakich informacji kształtowały się ich opinie i poglądy polityczne, co myśleli, gdy przywódcy ich kraju szykowali się do największej wojny w dziejach ludzkości, czym żyli w sierpniu i wrześniu 1939 r. Stąd już tylko krok do problemu współodpowiedzialności obywateli za decyzje władz, do zastanowienia się, jak ta zależność wygląda dzisiaj, gdy znów odżywają wojenne resentymenty. Pierwsza część filmu zawiera kronikę wydarzeń ostatnich tygodni pokoju w sierpniu 1939 r.: wydarzenia polityczne, sportowe, gospodarcze, sylwetki ludzi z pierwszych stron gazet tamtej epoki. Prezentację różnych wydań "Przeglądu..." autorzy uzupełniają komentarzem historyka, dr hab. Grzegorza Straucholda, oraz naocznych świadków wydarzeń tamtej epoki, mieszkających wówczas na Dolnym Śląsku: Ewy Jakubek z domu Hellmuth, która w 1939 r. miała 11 lat, oraz Sebastiana von Johnstona, potomka niemieckiej rodziny właścicieli ziemskich z okolic Wrocławia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:52:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor