Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WĘGLEM, STALĄ I... POTEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 33 min

Górny Śląsk liczy ponad 3 mln mieszkańców. Największy polski okręg przemysłowy przez wiele powojennych pięciolatek stanowił chlubę kraju, decydował o jego potencjale gospodarczym, dostarczając surowców i gotowych produktów przemysłu ciężkiego. Okres transformacji ustrojowej po krótkotrwałej euforii zaczął przynosić kolejne rozczarowania. Bezrobocie wzrosło do niemal 20, a w niektórych regionach nawet do 40%. Zamyka się kopalnie, huty, cementownie, likwiduje stacje przeładunkowe. W ludziach narasta rozgoryczenie, poczucie krzywdy. Czują się odrzuceni, niepotrzebni Polsce, która pozostawia ich własnemu losowi - ich i ich świat: zdewastowane środowisko, walące się domy, coraz wyraźniej widoczną nędzę. To również z tego względu wielu z nich w rubryce "obywatelstwo" zamiast "polskie" woli wpisywać: "śląskie". Rozgoryczenie odczuwa także bohaterka filmu, Irena Michalska, która od 28 lat pracuje w jednej z bytomskich kopalń. Drobna, szczupła kobieta codziennie przemierza parę kilometrów, dźwigając wiadra z węglem. Bada jego jakość, ustala kaloryczność i klasę. Do pracy dojeżdża pociągiem z odległego o 50 km Lublińca, gdzie mieszka z mężem. Za ciężką, trzyzmianową harówkę dostaje 900 zł pensji. Jej koledzy zarabiają niewiele więcej. Mimo to perspektywa utraty pracy wydaje się im wszystkim najgorszą tragedią, jaka może się przydarzyć. Gdy w ub. r. podjęto decyzję o likwidacji czterech kopalń, w obronie miejsc pracy solidarnie stanęła cała górnicza brać. Urządzano manifestacje w samym Bytomiu oraz w Katowicach, 10 tys. manifestantów przybyło do Warszawy, zorganizowano również uliczny protest w Krakowie. Za każdym razem władze ograniczały się do paru ogólnikowych stwierdzeń, w Krakowie górnicy walczący o obronę swoich miejsc pracy usłyszeli tylko, że ich manifestacja jest nielegalna. Pani Irena też brała udział w tych akcjach. Na szczęście, decyzję o zamknięciu kopalń ostatecznie cofnięto. Do końca 2005 r. zatrudnieni tam górnicy mają gwarantowane zatrudnienie. Co będzie dalej? O tym na wszelki wypadek wolą na razie nie myśleć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:53:19
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski