Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W DRODZE DO KUDOWY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 30 min

W czasach PRL-u w podręcznikach historii Dolny Śląsk występował jako prastara piastowska ziemia odzyskana przez Polskę dzięki zwycięskiej Armii Radzieckiej. Po zakończeniu wojny w domach wypędzonych Niemców zamieszkali Polacy wysiedleni ze swoich domostw na Wschodzie. 60 lat później, w zjednoczonej Europie, granice powoli się zacierają, choć wciąż pozostają różnice mentalności oraz uprzedzenia narosłe przez lata. Śląskie miasta graniczne: Kudowa Zdrój i Zgorzelec tworzą specyficzny klimat i świat. Kudowa leży wśród gór na samej granicy polsko-czeskiej. Znany stary kurort od wieków był miejscem chętnie odwiedzanym przez kuracjuszy, przyjeżdżających do wód leczniczych. Kiedyś mieszkało tu dużo Niemców, ale również i Czesi traktują to miasteczko jak swoje. Autorzy filmu przedstawiają ludzi, którzy nie mają uprzedzeń, nie znają podziałów i granic, chętnie nawiązują przyjaźnie polsko-niemieckie. Opowiadają oni o Kudowie, mówią z ogromną pasją o tym mieście, częstych w nim wizytach, o swoich kontaktach, spostrzeżeniach i bogatych doświadczeniach. Sieglinde Muller-Nestler, pracownica niemieckiego Czerwonego Krzyża, często bywa w Kudowie wraz z trojgiem adoptowanych dzieci z Brazylii. Kudowa Zdrój jest drugim miastem dla berlińczyka Dietera Ruppa, który zauważa wiele zmian na lepsze. Niemców zwabia do przygranicznego miasta korzystny przelicznik cen za wszelkie usługi, przyciągają też przpiękne krajobrazy, czyste powietrze, lecznicze źródła. Z tym miastem związał swoje życie Wojciech Heliński, animator działań kulturalnych, organizator warsztatów teatralnych i spotkań młodzieży. Jego największą pasją jest historia regionu śląskiego, to cały jego świat, choć jego rodzina mieszka w Kudowie zaledwie od dwóch pokoleń. Ale dolnośląska idylla jest poważnie zagrożona. W związku z bogatymi złożami, przepiękne, dziewicze okolice mogą się wkrótce zamienić w kopalnie, co spowoduje zahamowanie rozwoju turystyki, zniechęci do przyjazdu na te tereny zagranicznych gości. Mieszkańcy nie dają jednak za wygraną. Wszyscy mają nadzieję, że Unia Europejska zbliży ich z mieszkańcami Niemiec. Obydwie strony liczą na ożywienie gospodarcze, patrzą z nadzieją w przyszłość. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:53:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych