Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MADE IN POLAND

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 31 min

Historia nieprawdopodobna, ale prawdziwa. Jej początkiem stał się artykuł w miesięczniku "Elle" o modelu Irku Shariffi, biorącym udział w akcji reklamowej pod hasłem "Made in Poland". W tym czasie w Iławie do domu Magdy Fatimy Shariffi zawitała ciotka z popularnym kolorowym miesięcznikiem w ręku. Dziewczyna dowiedziała się w ten sposób, że ktoś w Polsce nosi to samo nazwisko, co ona. Chłopak był do niej bardzo podobny, a w dodatku jego ojciec również pochodził z Afganistanu. Zwykły zbieg okoliczności czy może coś się za tym kryje - zastanawiała się wówczas. Redakcja "Elle" umożliwiła Fatimie kontakt z Irkiem. Zostawiła wiadomość a on natychmiast oddzwonił i już po wymianie jednego zdania obydwoje byli pewni, że są rodzeństwem. Matka Fatimy studiowała w Olsztynie. Właśnie tam w 1977 roku u koleżanki w akademiku poznała Ibrahima, pochodzącego z Afganistanu. Zrodziło się między nimi uczucie. Byli pewni swej miłości i szybko zaplanowali ślub. Wkrótce po narodzinach córki Fatimy, Ibrahim musiał jednak wyjechać do ojczyzny, by uporządkować rodzinne sprawy po śmierci ojca. Wybuch rewolucji w Afganistanie pokrzyżował ich życie, zmienił bieg wydarzeń. Ibrahim nie mógł wyjechać z kraju, siedział nawet w więzieniu. Po inwazji wojsk rosyjskich urwał się nagle wszelki kontakt z Polską. W ogarniętym rewolucją kraju Ibrahim przepadł bez śladu, w końcu został uznany za zaginionego, ale żona nigdy nie przestała go szukać, wierząc, że żyje. Nie wiedziała, że przed ślubem jej mąż miał syna z inną kobietą, również Polką. Kiedy Ibrahim wyjechał do Afganistanu Irek miał 4 lata a Fatima zaledwie 2 miesiące. Przypadkowo odnalezione rodzeństwo postanawia pójść tropem ojca, odwiedzić go w Afganistanie, szukać wyjaśnień, by zacieśnić rodzinne więzi. Kamera towarzyszy młodym ludziom przez cały czas od początku podróży na dworcu głównym w Iławie, potem na międzynarodowym lotnisku w Warszawie, wreszcie w Afganistanie. Solidną asfaltową drogą, biegnącą pośród kompletnego pustkowia Irek i Fatima docierają w końcu do celu. Spotkanie z ojcem i jego nową liczną rodziną, żoną i siedmiorgiem dzieci, przebiega w wyjątkowej atmosferze. Na twarzach wszystkich widać radość i łzy wzruszenia. Ibrahim nie kryje szczęścia z powodu niespodziewanej wizyty swoich najstarszych dzieci. Po tylu latach rozłąki mają sobie wiele do powiedzenia. Ibrahim dowiaduje się, że został już dziadkiem. Fatima opowiada o swoim 2-letnim synu Samuelu, o rodzinnym domu w Iławie, w którym niewiele się zmieniło od wyjazdu ojca. Nieuchronnie nadchodzi jednak czas rozstania. Po czułych i długich pożegnaniach z całą rodziną, obietnicach i przyrzeczeniach rodzeństwo wraca do Polski. Czy spotkanie ludzi tak bliskich sobie i równocześnie tak obcych i dalekich spełniło nadzieje i oczekiwania Fatimy i Irka? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:53:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski