Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOMEK W.

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2004
 • Barwny, 28 min

Małe senne miasteczko. W miejscowej piekarni 12-letni Tomek bierze "na krechę" dwa bochenki chleba. Zapłaci później. Ekspedientka nie protestuje, spokojnie zapisuje w zeszycie wydany towar. Rezolutny i sympatyczny chłopiec jest znany w okolicy, często robi zakupy na kredyt, ima się różnych zajęć w pobliskich sklepach, zakładach. Tu zamiecie, tam posprząta, a jak spadnie śnieg, też będzie co odgarniać. Na brak drobnych prac za parę groszy nie może narzekać. Tomek Wojciechowski, który jest bohaterem dokumentu, na swoich wątłych ramionach dźwiga cały ciężar opieki nad rodziną. Matka nigdzie nie pracuje, bezwolnie poddaje się życiowej sytuacji, w jakiej się znalazła. Ojcu tylko czasem uda się dorobić parę groszy do skromnej renty. Babcia emerytka również niewiele wnosi do rodzinnego budżetu. W domu są jeszcze dwie starsze siostry, które - jak mówi sam bohater filmu - nie interesują się sprawami rodzinnymi, wolą spędzać czas przed telewizorem, na okrągło oglądając filmy. Siedmioletni brat jest jeszcze za mały, by pomagać w gospodarstwie, ale i na niego przyjdzie kiedyś pora. Rodzinną gromadkę uzupełniają zwierzęta: dwa psy, cztery koty, królik i świnka morska. Liczna rodzina gnieździ się w dwóch izbach, w starej zrujnowanej kamienicy bez bieżącej wody i ogrzewania. Na szczęście, rysuje się szansa na otrzymanie nowego lokum, którego odnawianiem oczywiście zajmie się głowa rodziny - dwunastolatek. Mimo młodego wieku Tomek jest bardzo zaradny i odpowiedzialny. Nie ma czasu na beztroskie dzieciństwo, przytłacza go ogrom codziennych obowiązków, które zazwyczaj w tzw. normalnych rodzinach spędzają sen z powiek tylko dorosłym. Ale mimo szarej, smutnej rzeczywistości, jaka go otacza, chłopiec optymistycznie podchodzi do życia, nigdy się nie skarży, nie użala nad swym marnym losem. Wręcz przeciwnie - jest pogodny, wesoły, zawsze miło porozmawia. Tomek jest bardzo związany z rodziną, czuje się za nią odpowiedzialny. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, zastępuje dorosłych w ich obowiązkach. Robi zakupy, rąbie drewno, pomaga w gospodarstwie. Niestety, mniej czasu poświęca nauce, co odbija się na stopniach. Ma jednak przyjaciela, który stara się go przekonać, co znaczy w życiu wiedza i jak przydatna jest znajomość języków obcych, szczególnie po wkroczeniu Polski do Unii Europejskiej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Kanton (MFFD)-Nagroda Specjalna
 • 2005
  Czelabińsk (MFF "Złoty Rycerz")-Wyróżnienie
 • 2005
  Poznań (Ogólnopolski Przegląd Form Dokumentalnych "Bazar")-Nagroda Wojewody Wielkopolskiego
  w kategorii: film-reportaż
2017.02.11 03:53:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych