Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 30 min

Wspomnienia powracają jak zły sen. Trudno zapomnieć o rozmiarze tragedii tysięcy niewinnych ludzi, których dotknęła wojna. Wylęknieni, zagubieni, opłakujący stratę najbliższych, żyją w skrajnej nędzy i z obawą patrzą w przyszłość. Ogrom nieszczęść, zniszczone przez bomby domy, pozbawieni nadziei ludzie, którym traumatyczne przeżycia nie pozwalają wrócić do normalności, wyzbyć się strachu. Nawet te najstraszniejsze momenty nie przysłonią jednak piętna, jakie wojna wycisnęła na dzieciach. Im zabrano najwięcej - matki, ojców, braci, siostry, wreszcie beztroskie dzieciństwo. Realizatorzy dokumentu ukazują przerażający obraz tego, co pozostało po wojnie Rosji z Czeczenią. Przygotowywali materiał przez sześć miesięcy, skupiając całą uwagę na pewnym rodzeństwie. Matka miała ich ośmioro, ale jedno z dzieci zaginęło w czasie wojny. Najstarszy syn, dwudziestolatek, wyszedł do miasta i przepadł bez wieści. Podobno dobrzy ludzie znaleźli jego szczątki i pochowali. Teraz najstarsza z rodzeństwa jest kilkunastoletnia Piatimal, która musi opiekować się młodszymi. Po niej w kolejności są: Mowsar, Ibrahim, Mubarik, Makka, Dżochar, Dżabraił - razem trzy dziewczyny i czterech chłopców. Stracili brata i dach nad głową. Podobnie jak inne budynki wokół, ich dom legł w gruzach wskutek wybuchu bomby. Mieszkają w hali zrujnowanej fabryki, śpią pod dziurawymi kocami w barłogach, które służą im również za miejsce do nauki. Lichą strawę gotują sami w osmalonych starych garnkach, zajadają rękoma z jednego talerza ziemniaki i chleb. Luksusem jest butelka najtańszego napoju gazowanego. Są zdani tylko na siebie. Mubarik ma osiem albo dziesięć lat, jest utalentowana artystycznie. Lubi poezję, ładnie tańczy, występuje przed rodzeństwem, śpiewając o miłości i nadziei. Nie tylko ona śni o szczęściu i lepszym życiu. Maluchy są jeszcze za małe na marzenia, ale Dżabraił i Dżochar już wiedzą, czego chcą w przyszłości. Obydwaj interesują się sportem, pragną trenować i odnosić sukcesy. Matka od roku większość czasu spędza w Groznym, czuwając przy szpitalnym łóżku chorego Mowsara. Chłopiec ma słabe serce, przeszedł też już sześć operacji nogi. Lekarze nie dają nadziei na rychłe wyleczenie pacjenta. Sterana życiem kobieta ma tylko dwa marzenia: żeby zapanowała wolność i żeby żył syn. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor