Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAREK ŻUŁAWSKI. KARTKI Z PAMIĘTNIKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 28 min
    Fragment cyklu "Wspólnota w kulturze".

Fragmenty "Autobiografii" Marka Żuławskiego czytane przez jego żonę stanowią podstawę filmowej opowieści o życiu i twórczości malarza zmarłego w 1995 r. w Londynie. Urodzony w roku 1908 w Rzymie, syn Jerzego Żuławskiego, autora znanej trylogii "Na srebrnym globie", dzieciństwo spędził w Zakopanem. Do Tatr wracał często jako student warszawskiej ASP. W górach czuł się najlepiej, mówił, że tam najlepiej "rozumiał swoją polskość". Po ukończeniu studiów zamieszkał na stałe w Wielkiej Brytanii. W czasie wojny projektował m.in. plakaty wołające o pomoc dla powstańczej Warszawy. Po upadku powstania udało mu się zobaczyć ruiny stolicy, a wykonany wówczas cykl rysunków stał się cennym dokumentem tamtych czasów. W filmie - wizyta w dawnej londyńskiej pracowni Marka Żuławskiego, prezentacja jego twórczości, o której sam mówił - "Moje malarstwo jest pełne aluzji. Ma na celu tworzenie nastroju, klimatu, atmosfery, która zmusza widza do refleksji. Pragnę, aby obraz był czymś więcej niż arytmetyczną sumą swoich elementów, żeby był symbolem albo wizualną interpretacją przeżycia". Przedstwiona zostanie także kolekcja obrazów artysty przekazana przez jego żonę Marylę Żuławską Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem. O malarstwie Marka Żuławskiego mówią historyk sztuki prof. Mieczysław Paszkiewicz oraz kustosz muzealny Maria Klimowicz. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:39:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.