Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OKRUTNY TALENT. FIODOR DOSTOJEWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 56 min

Filmowa biografia rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego (1821-1881) skupiająca się nie tylko na burzliwych losach tego "proletariusza pióra", jak sam siebie nazywał, myśliciela, skazanego za udział w spisku rewolucyjnym, katorżnika, nałogowego hazardzisty, epileptyka, który nie dożył swojej światowej sławy, pozostając za życia w cieniu Turgieniewa i Tołstoja. Autor "Biesów", "Idioty", "Zbrodni i kary", wreszcie "Braci Karamazow" doznał na Syberii w skrajnych warunkach katorgi osobliwego nawrócenia. Jego pisarstwo nazywają Rosjanie duchowym, realizm psychologiczny łączy się w nim z mistyką. Ta zaś prowadzi Dostojewskiego do panslawizmu, idei rosyjskiego przywództwa w Europie, o której zgniłej, zachodniej cywilizacji pisarz miał zdanie jak najgorsze. Prawnuk genialnego twórcy, Dymitr Dostojewski przeczytał jego książki dopiero po 1990 roku, stał się pod ich wpływem wierzącym monarchistą. Jest przekonany, że godzina Rosji właśnie nadchodzi w Europie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:55:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor