Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓTKI KARNAWAŁ. RZECZ O TEATRZE OKRESU ODWILŻY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 56 min

Film ukazuje jeden z najbardziej burzliwych okresów w powojennych dziejach teatru polskiego - okres odwilży w latach 1954-1959. Stopniowe zmiany polityki kulturalnej po śmierci Stalina, odstąpienie od zasad socrealizmu w sztuce wywołały ogromny ferment w życiu teatralnym. Do teatrów wszedł nowy repertuar, przede wszystkim zachodni, a także polski - w okresie stalinowskim niegrany (m.in. "Dziady" Mickiewicza, Witkacy). Zaowocowało to przemianami w estetyce teatralnej - aktorstwie, scenografii. Program przedstawia najważniejsze teatry tamtego czasu i ich osiągniecia (m.in. Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Dramatyczny i Współczesny w Warszawie, Teatr Ludowy w Nowej Hucie). Prezentuje również dokonania teatrów pozainstytucjonalnych, które wówczas się narodziły: Studenckiego Teatru Satyryków, Bim-Bomu (o ich działalności mówią twórcy: Jerzy Markuszewski, Jacek Fedorowicz), a także Teatru na Tarczyńskiej Mirona Białoszewskiego. Atmosferę czasu i charakterystkę przemian w teatrze omawiają krytycy i świadkowie epoki: Andrzej Drawicz, Tadeusz Drewnowski, Jerzy Koenig. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:55:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency