Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZYGIELBOJM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 31 min

Opowieść o tragicznym losie Szmula Zygielbojma, polskiego Żyda, który podczas drugiej wojny światowej usiłował nakłonić rządy krajów zachodnich do stanowczej interwencji w obronie Żydów mordowanych i prześladowanych przez nazistów. Na znak protestu wobec bierności, z jaką się spotykał i która doprowadziła go do desperacji, popełnił samobójstwo.
Szmul Mordechaj Zygielbojm przed drugą wojną światową był jednym z przywódców socjalistycznej partii żydowskiej Bund. Po inwazji Niemiec na Polskę najpierw działał w konspiracyjnym podziemiu w Warszawie, a potem wyjechał za granicę, gdzie starał się uwrażliwić zachodnie społeczeństwa na los Żydów prześladowanych przez hitlerowców. W 1942 roku Zygielbojm został członkiem polskiej Rady Narodowej uchodźstwie, która miała siedzibę w Londynie. Kiedy wybuchło powstanie w warszawskim getcie, żarliwie apelował do przywódców światowych mocarstw o interwencję. Po raz kolejny jego prośby spotkały się z brakiem zdecydowanej reakcji. Kiedy 12 maja 1943 roku dowiedział się o likwidacji getta i o deportacji bliskich mu osób, w geście rozpaczy popełnił samobójstwo, chcąc w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec obojętności świata na Holocaust.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.04.27 01:07:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego