Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRYPTONIM "INSPIRATOR"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 52 min

Film pokazuje życiową drogę Lecha Bądkowskiego, człowieka, dla którego przybycie w sierpniu 1980 roku do strajkujących w Stoczni Gdańskiej robotników z deklaracją poparcia ze strony Gdańskiego Oddziału ZLP, a później objęcie funkcji rzecznika MKS, było równie oczywiste, jak przejęcie dowodzenia kompanią w ogniu walki pod Narwikiem (miał wtedy 20 lat). Widząc nieporadność kapitana dowodzącego kompanią, zagroził mu bronią i objął przywództwo, po czym wyprowadził kompanię z okrążenia. Za ten czyn mógł mu grozić sąd polowy. Dostał Krzyż Kawalerski Virtuti MIlitari z rąk generała Sikorskiego. Został później przeznaczony do służby w wywiadzie jako cichociemny, przeszedł mordercze przeszkolenie, które wytrzymywali tylko nieliczni, odbywał loty z ładunkiem złota dla dowództwa AK w czasie powstania warszawskiego. Film jest znakomicie udokumentowany.Po raz pierwszy ujrzą światło dzienne tajne dokumenty z czasów wojny dotyczące służby wywiadowczej bohatera, poszukiwane na użytek filmu i odnalezione w Studium Polski Podziemnej w Londynie. Ciekawe odkrycia przyniosły także poszukiwania w archiwach IPN - 24 tzw. teczki obiektowe dotyczące różnorodnych obszarów działalności Lecha Bądkowskiego, dziennikarza, pisarza, założyciela i działacza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczestnika wszystkich przełomowych wydarzeń w czasach PRL. Zdaniem przydzielonych do obserwacji jego osoby sześciu agentów i dwóch funkcjonariyszy SB był "niekwestionowanym przywódcą elementów antysocjalistycznych". SB nadała mu kryptonim "Inspirator", który trafnie określał zarówno osobowość jak i sposób działania Lecha Bądkowskiego, nauczyciela i mistrza wielu współczesnych polityków. Wspominają go m.in.: Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Lech Kaczyński, Donald Tusk, Lech Wałęsa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:57:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski