Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JULIAN KULSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 2 części, 27 + 22 min

Jest to historia rodziny, a właściwie ojca i syna. Obaj mają to samo imię: Julian. Kulski - ojciec, ostatni wojenny prezydent Warszawy, przedwojenny wiceprezydent - zastępca Stefana Starzyńskiego. Jego syn, który odwiedził stolicę w rocznicę powstania warszawskiego, jako jego uczestnik, a obecnie jako jeden z najwybitniejszych architektów amerykańskich, ocenia bardzo krytycznie to, co dzieje się ze współczesną zabudową stolicy. Zwraca uwagę na niefortunne usytuowanie wielu nowoczesnych budynków obok zabytkowej architektury Warszawy. Ale widzi także przykłady pozytywne, jak na przykład Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, czy nowy, ale utrzymany w dawnym stylu nawiązującym do secesji, budynek przy ulicy Niecałej. Ze wszystkich wypowiedzi przebija miłość do Warszawy, zaszczepiona przed laty przykładem ojca oraz prezydenta Stefana Starzyńskiego. W drugiej części filmu skupiamy się na życiorysie Juliana Kulskiego przy okazji promocji jego książki pt. "Dziedzictwo Orła Białego". Promocję prowadzi słynna z zamachu na Kutscherę "Kama", czyli Maria Stypułkowska-Chojecka. Fragmenty książki czyta Andrzej Ferenc. Dowiadujemy się o przeżyciach Juliana Kulskiego w czasie powstania warszawskiego, obozu, studiów i kariery w USA. W finale filmu Julian Kulski rozmawia ze swym dawnym komendantem z Żoliborza i podkreśla udział Jana Nowaka-Jeziorańskiego w swojej drodze życiowej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:57:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman