Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZBYSZEK - BANITA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 15 min

Co to znaczy być banitą? Wie to najlepiej założyciel "Solidarności" w bydgoskim Romecie i uczestnik strajku. Zbigniew Śmierzewski miał wówczas 25 lat, żonę i dwójkę małych dzieci. W Romecie był jednym z nielicznych strajkujących z dyplomem inżyniera. Dlatego też SB szczególnie mu się przyglądała, gdyż był mózgiem bydgoskiego strajku. O ile innych działaczy znamy z pierwszych stron gazet i pamiętamy, o tyle o Zbyszku nie wie nikt. Dlaczego? Został skazany na banicję. W nocy przyszło po niego SB. Kazali mu spakować się z całą rodziną . Dostał bilet w jedną stronę i paszport z pieczątką: ZAKAZ POWROTU DO KRAJU. Następnego ranka znalazł się na dworcu w Niemczech. Nie znał nikogo, nie miał pieniędzy i dachu nad głową. Z dwójką małych dzieci. Jakiś ksiądz podał mu pomocną dłoń. Po pewnym czasie trafił do Bremy, gdzie właśnie powstawało Emigracyjne Archiwum Solidarności. Dziś Zbyszek nadal mieszka w Bremie. Choć został z Polski wyrzucony, nadal mówi, że to jego ukochana ojczyzna i że śni mu się po nocach. Pięknie opowiada o swych przeżyciach. Są nieco inne niż te, które słyszymy od 25 lat. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor