Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PISARZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 40 min

Filmowy portret jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych, eseisty, autora scenariuszy filmowych. Witold Zalewski debiutował w 1946 roku tomem "Opowiadania". W 1949 ukazuje się jeszcze jego opowiadanie "Broń". Później następują lata przymusowego milczenia spowodowane kombatancką przeszłością. Dopiero w 1960 roku ukazuje się "Ranny w lesie" - najbardziej autobiograficzna powieść Zalewskiego, zaadaptowana wkrótce na film (debiutował w nim Daniel Olbrychski). Osobiste doświadczenia autora, który spędził dzieciństwo na Pomorzu, w twierdzy wojskowej Grudziądz, zaowocowały głośną powieścią o stosunkach Polaków i Niemców "Pruski mur" (1964). Potem były szkice z egzotycznych podróży, eseje, opowiadania. Bohaterem wydanej w 1988 roku powieści"Wysłannik" jest pisarz, uczony i moralista, który u schyłku życia staje wobec dramatycznych wyborów moralnych. Zalewski ponad dwadzieścia lat był kierownikiem literackim zespołu filmowego "Tor". Był jednym z inicjatorów i aktywnych uczestników konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość". Rozmowa z pisarzem odbywa się w jego warszawskim mieszkaniu oraz w kilku miejscach w centrum miasta, związanych z opowieścią bohatera. Realizatorzy trafili także do Gładczyna Szlacheckiego, miejsca pracy Zalewskiego i spotkań z przyjaciółmi, zarejestrowali rozmowy z reżyserami zespołu filmowego "Tor", m.in. Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim, Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem oraz ze Stanisławem Różewiczem i Stefanem Bratkowskim. Wykorzystano: "Syrinx na flet solo" Claude'a Debussy'ego w wykonaniu Krzysztofa Gruchowskiego, a także wiersz Wisławy Szymborskiej "W biały dzień" w wykonaniu Daniela Olbrychskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl