Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HENRYK TOMASZEWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 39 min

Filmowy portret Henryka Tomaszewskiego - jednego z największych artystytów plakatu, wybitnego grafika, ilustratora i pedagoga, współtwórcy szkoły polskiego plakatu. Henryk Tomaszewski urodził się w 1914 roku w Warszawie. Przed wojną ukończył Szkołę Przemyslu Graficznego i studiował malarstwo na warszawskiej ASP. Plakatem zajmował się od 1936 roku. Współpracował z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki", drukował rysunki w lubelskim tygodniku satyrycznym "Stańczyk", projektował scenografię dla warszawskiego tearu "Syrena". Na początku lat 50. został profesorem w Akademii Sztuk Pięknych. Wychował dziesiątki znanych dzisiaj grafików i projektantów plakatów. W filmie bohater opowiada o początkach sztuki plakatu w Polsce, o swojej pracy pedagogicznej i karierze artystycznej. Podczas produkcji wykorzystano materiały archiwalne, a wypowiedzi twórcy ilustrowane są jego plakatami i rysunkami. Henryk Tomaszewski zmarł 11 września 2005 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl