Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIENNIK SUDAŃSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 2 części x ok. 22 min

Celem wyprawy jest region IV katarakty Nilu, w okolicach Karimy, jednego z głównych miast Sudanu Północnego, czyli starożytnej Nubii. Trwają tam prace nad budową zapory na Nilu, podobnej do Tamy Asuańskiej w Egipcie. W tym wielkim projekcie biorą udział przedsiębiorstwa i banki z wielu krajów, a wykonanie powierzono Chińczykom, którzy od tysięcy lat zmagają się z z wielkimi rzekami. Aby w jednym filmie ukazać związek między legendą Tamy Asuańskiej, tworzonej w dwóch etapach: na początku XX wieku i w latach 60-tych tego samego wieku, a budowaną teraz tamą sudańską, autor filmu wybrał trasę podróży przez Jezioro Nasera do Wadi Halfa, czyli od I do II katarakty Nilu. Jest to niełatwa wyprawa statkiem i archaicznymi środkami lokomocji przez pustynię, z przystankami w miejscach o pięknym krajobrazie. Piotr Parandowski odwiedził polskie misje archeologiczne w Domgoli i w Banganarti, dokumentując prace w kościołach z okresu bizantyjskiego. Szczególnie ważne są odkrycia malowideł z XI wieku, które wyłamują się z kanonu: między postaciami archaniołów, Matki Boskiej i apostołami tańczą, na sposób afrykański, szamani w maskach i dziwne postacie w strojach nubijskich. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski