Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEN

 • Film animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 13 min

Film animowany dla dzieci wykonany w technice animacji malarskiej. Powstał dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Na polu wyrasta zasiany len. Ogrzewa go słońce, zraszają deszczowe chmury. Z pąków rozwija się niebieski kwiat. Len jest zachwycony i szczęśliwy. Mija czas. Len dojrzewa, aż w końcu gubi niebieskie kwiaty i staje się brunatny. Ludzie wyrywają go z korzeniami. Moczą w wodzie, suszą, wkładają w międlicę, łamią, znowu moczą i drą paździerze. W końcu len zamienia się we włókna i dostaje na kołowrotek, a potem na warsztat tkacki. Tam zamienia się w piękny kawałek płótna. Przygląda się sobie ze zdziwieniem i znowu czuje się szczęśliwy. Cierpienie nie było daremne. Następnie len zostaje pocięty i pokłuty igłami. Z kawałka płótna powstaje kilka sztuk bielizny. Mijają lata. Z bielizny pozostają tylko strzępy. Podarto je więc i ugotowano. Teraz przemienia się w biały papier, na którym spisywane są piękne opowieści i wiersze. Len nawet nie marzył, że będzie kiedyś szerzył wśród ludzi radość i wiedzę. Znów minęły lata. Ktoś położył zżółknięty, stary papier na kominku. Ma zostać spalony. Kiedy wznosi się prosto do słońca przemieniony w małe czerwone iskierki znowu czuje się najszczęśliwszy na świecie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LEN
AutorHans Christian Andersen

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA)-Nagroda Publiczności
2017.02.11 03:59:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman