Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZASTYGŁE ŁZY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 19 min

Mieszkańcy wsi Bondary przez lata żyli szczęśliwie w swej małej ojczyźnie, uprawiając ziemię, hodując zwierzęta, wyrębując lasy. Wszyscy się znali, pomagali sobie, a jeśli nawet dochodziło do sąsiedzkich swarów, to przecież zawsze udawało się jakoś dojść do porozumienia. Pewnego dnia w 1977 r. mieszkańcy Bondar i kilku innych okolicznych wsi dowiedzieli się, że ich domy i pola zostaną zatopione i w tym miejscu powstanie wielki zbiornik wodny Siemianówka. Po co komu był ten zbiornik - do dziś nie wiedzą. Oni na pewno go nie potrzebowali i po dziś dzień go przeklinają. Prace przy budowie zbiornika rozpoczęły się w 1977 r. i trwały aż do 1994 r. Z zalanych terenów wysiedlono mieszkańców niemal 280 gospodarstw. Przeniesiono ich do bloków w mieście. Ale oni, w większości starsi ludzie, którzy od pokoleń żyli i pracowali na ojcowiźnie, nie potrafią się przyzwyczaić do nowych warunków. Bo dla nich one ciągle są nowe i obce. Czują tęsknotę i żal za tym, co utracili, za dawnym życiem. I nie chodzi im tylko o dobra materialne, ale także o poczucie tożsamości, swojskości. "Na wsi było weselej" - mówią jedni. "Tam wszystkich znałem, a tu nie ma nawet do kogo zagadać" - dodają inni. Nie identyfikują się z miastowymi. Niektórzy próbowali zachować w nowym miejscu cząstkę dawnego życia. Na trawnikach paśli konie. Ale to nie to samo. Tylko kłopot. Za skromne emerytury i renty w mieście niełatwo się im żyje. Często nie starcza na wszystkie opłaty. Jedna z dawnych mieszkanek Bondar płaci tylko część czynszu, bo inaczej nie starczyłoby jej na niezbędne lekarstwa. I stale martwi się, czy nie wyrzucą jej na bruk. Jej 80-letnią sąsiadkę przecież wyrzucili. A ona nie miałaby już dokąd pójść. Piotr Nesterowicz w swoim reportażu wraca do tematu, który przed laty podjął jego ojciec, wybitny operator Mikołaj Nesterowicz, filmujący powstawanie zbiornika. Syn postanowił pokazać tych, którzy padli ofiarami wielkich przemian. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:59:21
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski