Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CENTRALNY CZYLI KRÓLOWIE ŻYCIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 22 min

Bohaterowie filmu mają po 18 i 20 lat. Pochodzą z patologicznych rodzin. Jeden od czwartego roku życia wychowywał się w domu dziecka, a gdy zaczął stamtąd uciekać, trafił do ośrodka wychowawczego. Matka drugiego piła, brat się narkotyzował i dostawał ataków białej gorączki. Awantury, bijatyki, policja wzywana przez sąsiadów - to była jego codzienność. Obaj chłopcy poznali się na dworcu Centralnym w Warszawie, w salonie gier. Razem zaczęli kraść i spędzać wolny czas, którego mieli pod dostatkiem. Takich jak oni jest zresztą na Centralnym znacznie więcej. I wszyscy mają podobne życiorysy: rozbite, patologiczne rodziny, kradzieże, rozboje na koncie, później poprawczak, a niekiedy już i więzienie. Od dzieciństwa zaniedbywani, niekochani, pozbawieni prawidłowych wzorców, wyrośli na ludzi, którym obce są uczucia wyższe, którzy żyją z dnia na dzień, bez ambicji, bez planów. Jeśli po drodze spotkają kogoś, kogo uznają za autorytet i obdarzą zaufaniem, kto okaże im zainteresowanie, sympatię, dobroć, potrafią niekiedy wyrwać się z zaklętego kręgu. Muszą jednak dostrzec sens swoich starań, szansę, nadzieję, uwierzyć, że można żyć inaczej. Nie jest to proste, zwłaszcza że łatwe życie kusi, imponuje, podoba się. Szybko zdobyte pieniądze są równie szybko przepuszczane, więc trzeba znowu kogoś okraść, napaść, pobić. Chwila refleksji nad takim życiem sprawia czasami, że młodzi podejmują próby samobójcze. Nawet nie z konkretnego powodu: po prostu odechciewa się im żyć. Statystyki dotyczące młodocianych przygnębiają. W 2004 r. nieletni podjęli 973 próby samobójcze, w tym 704 skuteczne. Popełnili oni 11 zabójstw i 3260 uszkodzeń ciała. Prawie 2200 nieletnich brało udział w bójce. Odnotowano 95 gwałtów, ponad 9,5 tys. kradzieży z rozbojem i niemal 11 tys. kradzieży z włamaniem. Obaj bohaterowie reportażu, określający siebie mianem "królów życia", w trzy dni po zakończeniu zdjęć znaleźli się w areszcie śledczym pod zarzutem dokonania kradzieży z rozbojem. Grozi im za to od 2 do 12 lat więzienia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:13:24
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.