Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BÓG JEST Z NAMI, MĘŻCZYZNAMI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Barwny, 46 min

Współczesna Albania - państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Ekipa filmowa odwiedza wioskę malowniczo położoną w rejonie Bajram Curi, około godziny jazdy z miasta. Mieszka tu liczna rodzina Gosturani, hołdująca starym tradycjom i zwyczajom. W Albanii w domach rządzi mężczyzna, obowiązkiem młodej żony jest mu służyć, przygotowywać posiłki, podawać do stołu, wyrzucać popiół z popielniczek. Kobieta powinna stać przy stole i z góry wiedzieć czego chce jej mąż, zanim on wypowie słowo. Tak mówi przed kamerą Islam Gosturani, z zawodu nauczyciel. Jako najstarszy z rodu jest głową rodziny. Ma żonę, czworo dzieci - trzy córki i chłopca, wszyscy mieszkają w jednym pokoju. Młodszy brat ze swoją rodziną zajmuje kuchnię. W domu jest wydzielony pokój dla mężczyzn, gdzie się nie śpi, i gdzie dzieci nie mają wstępu. Tu panowie rozmawiają o sprawach rodzinnych, palą tytoń, piją. Choć rodzina jest uboga, rakiji i kawy nigdy nie braknie w jej codziennym menu. Rodzeństwo Gosturani: Islam, Ukshin i Shelizen mają jeszcze jednego brata, a właściwie siostrę Bedri, która z własnego wyboru została męskim członkiem rodziny. W północnej Albanii kobieta może zostać "mężczyzną", przejąć jego prawa i obowiązki. Musi jednak do końca życia pozostać dziewicą. Bedri wyrzekła się miłości, pogodziła z faktem, że nigdy nie będzie miała dzieci. To był jej świadomy wybór, bunt przeciwko ojcu, który wyrzekł się córki, kiedy została niesłusznie skazana na karę więzienia. Bedri skończyła z dobrym wynikiem liceum. Była sekretarzem młodzieżowej organizacji. Reżim komunistyczny przyznał jej prawo do studiów, ale w wybranym przez władze kierunku. Studia na inżynierii budowlanej nie odpowiadały młodej dziewczynie, więc z nich zrezygnowała. Przyjęła pracę księgowej i po trzech miesiącach została oskarżona o defraudację. Za kratkami niemal postradała zmysły. Wtedy poprzysięgła sobie, że zostanie mężczyzną. Dziś ma męską fryzurę, nosi spodnie, nawet porusza się jak mężczyzna. Stale przebywa w towarzystwie braci. Bedri cieszy się ogólnym poważaniem i szacunkiem w całym okręgu. Ma posłuch większy od mężczyzn. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Ministra Kultury
  za "ukazanie w przewrotny sposób funkcji mężczyzny i kobiety w tradycyjnym modelu rodziny północno-albańskiej wsi, będącym tu wyzwaniem dla zachodnich społeczeństw"
2017.02.11 03:59:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency