Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CASUS: OTTO SCHIMEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1993
  • Barwny, 40 min

Film przypomina losy 19-letniego Austriaka, siłą wcielonego do Wehrmachtu i skierowanego na front w południowe rejony Polski. W 1944 roku Otto Schimek odmówił kontynuowania walki i strzelania do ludzi. Został za to rozstrzelany. Jego grób znajduje się we wsi Machowa koło Tarnowa, a jego osobę otacza kult. Na nagrobku widnieją napisy w językach polskim i niemieckim przypominające o tragicznych okolicznościach śmierci Schimka. Elfriede Kujal, siostra Otto opowiada o nim, jego dzieciństwie oraz o całej swojej rodzinie. Pokazuje mieszkanie przy jednej z ulic Wiednia, do którego przeprowadzili się z rodzicami w 1936 roku. W filmie wystąpili również mieszkańcy okolic Machowej, którzy w czasie wojny zetknęli się z młodym Austriakiem. Wydarzenia z tamtych dni wspominają młynarz - Franciszek Tobiasz i Jan Niszczak. Otto Schimek przed wykonaniem wyroku był przetrzymywany w podziemiach klasztoru Karmelitów w Lipinach. Jak opowiadał jeden z ojców duchownych, skazaniec zachowywał się spokojnie, dużo się modlił, napisał list do rodziny. Wierzył, że wojna wkrótce się skończy. W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne ukazujące życie mieszkańców Wiednia w ostatnich 3 latach przed wybuchem II wojny światowej, a także walki w rejonie Tarnowa jesienią 1944 roku oraz stare zdjęcia Schimka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:59:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl