Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEKRET GENERAŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 54 min

"Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Krajowa, w zgodzie z konstytucją, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju" - oznajmiał spokojnym głosem generał Wojciech Jaruzelski. Z jego to przemówienia, orędzia prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego nowo powstałej WRON-y, rankiem 13 grudnia 1981 r. miliony Polaków dowiedziały się o wprowadzeniu stanu wojennego. Wielu zapamiętało Jaruzelskiego wówczas takim, jakim widzieli go na ekranach swoich telewizorów - ubranego w galowy mundur generalski z licznymi baretkami na lewej piersi, w grubych okularach, poważnego i stanowczego, nawołującego do podporządkowania się rygorom nowej sytuacji. Dziś, po latach od tamtych wydarzeń, nie słabnie dyskusja o zasadności wprowadzenia stanu wojennego. I o roli Wojciecha Jaruzelskiego w historii powojennej Polski. Bohater filmu urodził się w 1923 roku na Lubelszczyźnie. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, jego dziadkowie byli posiadaczami ziemskimi. W młodości bardzo religijny, odbierał wykształcenie w gimnazjum marianów, należał także do katolickiej organizacji młodzieżowej. Po wybuchu drugiej wojny światowej koleje losu rzuciły go na wschód, gdzie formowała się 1 Armia Wojska Polskiego. Walczył na jej szlaku bojowym, biorąc udział w walkach nad Wisłą, Odrą i Łabą. Tak rozpoczęła się jego wielka kariera, z początku tylko wojskowa, której ukoronowaniem miały być najwyższe funkcje pełnione w PRL-u. W filmie dokumentalnym generał opowiada o swojej perspektywie postrzegania tak zwanych wypadków grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku. Mówi o tym, jak przyjął powstanie Solidarności, o nastrojach panujących w aparacie władzy, o zagrożeniu interwencją sowiecką. Przedstawia wreszcie swoją wizję wydarzeń, które doprowadziły do wprowadzenia stanu wojennego. Wywiad z generałem Wojciechem Jaruzelskim uzupełniają liczne materiały archiwalne. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:00:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego