Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKAZANA NA WOLNOŚĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Czarno-biały, 23 min

Po dziesięciu latach spędzonych za kratkami Urszula Jasińska wychodzi na wolność. Siedziała za rozboje z bronią w ręku i pobicie. W jej rodzinie kryminalna przeszłość to właściwie norma. Ojciec był złodziejem, dwie ciotki i dwie siostry zostały aresztowane za fałszowanie dokumentów. Matka też nie dawała Uli najlepszego przykładu: najpierw ograniczono jej prawa rodzicielskie, później całkowicie zrzekła się córki. Ulę wychowywała babcia, do której po długiej odsiadce Ula znowu wraca, witana przez staruszkę ze wzruszeniem. Babcia ma nadzieję, że teraz Ula będzie już żyła uczciwie. Była więźniarka jest dobrej myśli: chce pracować, ułożyć sobie życie. Jest pełna nadziei i dobrych chęci, choć uważa, że to zasługa jej silnego charakteru, a nie skutek resocjalizacji. W resocjalizację nie wierzy: nie spotkała w więzieniu nikogo, kto żałowałby tego, co zrobił, lub czuł się lepszy opuszczając więzienie. Ona zresztą też tak o sobie nie myśli. Na wolności rejestruje się w biurze pośrednictwa pracy, rozpoczyna poszukiwanie zajęcia. Na początek dostaje zasiłek, bo zanim trafiła za kratki, pracowała krótko jako kelnerka. Ale teraz wszędzie, gdzie dzwoni w sprawie posady, pracodawcy żądają zaświadczenia o niekaralności. W przeciwnym razie nie ma mowy o zatrudnieniu. Urszula z każdym dniem dobitniej uświadamia sobie, że na legalną pracę nie ma szans. W podobnej sytuacji są jej znajomi z więzienia, którzy też wyszli na wolność. Urszula jeszcze broni się przed ponownym zejściem na złą drogę. Na razie żyje z zasiłku. Odwiedza swego 11-letniego syna, który przebywa w domu opieki w Elblągu: chłopiec urodził się z wodogłowiem, nie mówi, nie chodzi. Matka wita go z miłością i wzruszeniem. Czy, chcąc go regularnie odwiedzać, będzie miała dość sił, by walczyć o swój powrót do społeczeństwa? I czy społeczeństwo w ogóle ją zechce? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Nagroda Circom Regional (Stowarzyszenie Europejskich Telewizji Regionalnych)-Wyróżnienie w kategorii: programy dokumentalne
 • 2005
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego
 • 2005
  Przegląd i Konkurs Twórczości Telewizyjnej Ośrodków Regionalnych TVP-Nagroda
2017.02.11 04:02:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman