Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOŚWIADCZANIE SIEBIE. O AKTORSTWIE JANA ŚWIDERSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1982
  • Barwny, 68 min

Film przedstawiający w zarysie powojenny dorobek teatralny Jana Świderskiego - wybitnego aktora teatralnego. Urodził się w 1916 roku. W 1938 ukończył wydział sztuki aktorskiej PIST, w 1948 Wydział Reżyserski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. W pierwszych latach powojennych (1944-1949) grał w teatrach w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, a od sezonu 1949-1950 do końca życia - w teatrach warszawskich: Polskim, Dramatycznym (1961-1966 dyrektor i kierownik artystyczny), Ateneum. Zmarł w 1988 roku. Wybitny odtwórca ról fredrowskich, w sztukach Duerrenmatta, Ibsena, Millera. Jedną z intencji realizatorów jest ukazanie kolejnych etapów kariery aktorskiej bohatera programu oraz poszukiwań przez niego właściwej formy spełniania swego zawodu. W filmie wykorzystano fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, fotosy oraz fragmenty widowisk teatralnych zrealizowanych w Telewizji Polskiej z udziałem Jana Świderskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:34:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor