Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TYLE DOBRA DOOKOŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

"Tyle dobra dookoła" to opowieść o ludziach, którzy pomagają innym. Kiedy w Polsce rodziła się "Solidarność", w Australii powstawał Polcul - Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej. Pomysłodawcą, organizatorem i fundatorem założonej w 1980 r. fundacji był nieżyjący już Jerzy Boniecki (zmarł w Sydney w 2003 r.). Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim wyjechał do Australii w latach 50., nie mogąc znaleźć swego miejsca w komunistycznej ojczyźnie. Własną pracą dorobił się dużego majątku i przeznaczył pieniądze na cele społeczne. Sam żył skromnie, mieszkał w niewielkim mieszkaniu przy Plumer Road w Sydney, jeździł nienajlepszym samochodem. Postawił sobie za cel niesienie materialnej pomocy rodakom. Fundacja Polcul w latach 1980-2005 wręczyła ponad 1270 wyróżnień. Nagrodę Polcul Foundation przyznawano zasłużonym działaczom polskim w kraju i na emigracji za aktywność w dziedzinie polityki, kultury i życia społecznego. Prestiżowe wyróżnienie otrzymują ci, którzy: "promują dbałość o wspólne dobro, pomagają niepełnosprawnym, rozwijają kulturę lokalną, działają na rzecz przyjaźni między różnymi społecznościami etniczno-religijnymi". Na początku istnienia fundacja wspierała przede wszystkim ludzi zaangażowanych w działalność opozycyjną. Jednym z pierwszych nagrodzonych przez fundację Polcul był Mirosław Chojecki, który dostał 500 dolarów. Na ówczesne czasy była to suma zawrotna - jak sam wspomina. - Pozwalała pozbawionym możliwości zarobkowania działaczom podziemia na przeżycie bez problemów finansowych nawet dwóch lat. Jerzy Boniecki zawsze był otwarty na problemy Polski, organizował pomoc dla działaczy "Solidarności", nie zaprzestał działalności w już wolnej ojczyźnie. O swoich kontaktach z założycielem fundacji, wielkim Polakiem, dziennikarzem paryskiej "Kultury", mówią ponadto: dyr. Polculu, Jan Pakulski z uniwersytetu w Hobart w Tasmanii, Jan Hanasz - astrofizyk UMK w Toruniu, przedstawiciel fundacji w Polsce, działacz podziemia oraz inny laureat nagrody, adwokat Jacek Taylor, a także Anna Kondracka, przedstawicielka fundacji w Polsce. W czasie wojny jej rodzina przygarnęła Jerzego Bonieckiego, kiedy uciekł z getta i wychowywała jak własnego syna. Usłyszymy również wypowiedzi Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który pomagał w wyszukiwaniu kandydatów do nagrody fundacji, konsultantki Polculu Joanny Dunikowskiej, Bogdana Borusewicza - laureata nagrody, a także założycielki Stowarzyszenia Patronat, Teresy Gałan, która została wyróżniona za walkę o opiekę nad byłymi więźniami. W filmie wystąpił ponadto sam Jerzy Boniecki, który mówi o wspaniałej atmosferze, jaka towarzyszyła rozdaniu nagród. Ludzie dziwią, że wciąż jest "tyle dobra dookoła". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:41:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.