Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA BITWA 2 KORPUSU. BOLONIA 1945

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Film dokumentalny pt "Ostatnia Bitwa 2 Korpusu. Bolonia 1945" przedstawia działania bojowe 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa w ostatniej fazie wojny na froncie włoskim. Walki żołnierzy 2 Korpusu zostały uwieńczone wyzwoleniem wielkiego ośrodka przemysłowego i kulturalnego - miasta Bolonii. O miasto to od kilku miesięcy bezskutecznie walczył oddziały amerykańskie. W pierwszej części filmu przedstawiono działania 2 Korpusu na jesieni 1944 r. oraz formowanie nowych oddziałów dla korpusu. Następnie autorzy ukazali przygotowania do mającej nastąpić w kwietniu 1945 r. wielkiej ofensywy alianckiej na froncie włoskim. Uczestnicy wydarzeń wspominają o przygotowaniach polskich do tej ofensywy. W drugiej częsci filmu został zaprezentowany przebieg bitwy o Bolonię, która rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 r. Działając w trudnym terenie (liczne rzeki i kanały), oddziały polskie zdobyły między innymi Castel Bolognese i Imolę. 21 kwietnia jako pierwsi do Bolonii wkroczyli żołnierze 9 Batalionu Strzelców Karpackich, który wchodził w skład Grupy Rud" dowodzonej przez gen. Klemensa Rudnickiego. Zajęcie o godz. 6.00 Bolonii przez oddziały polskie uchroniło to miasto od planowanego na godz. 8.00 wielkiego nalotu alianckiego, który zniszczyłby dziedzictwo kulturalne miasta. W filmie wykorzystano materiały archiwalne oraz wspomnienia uczestników bitwy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman