Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYGNAŃCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 25 min

Polacy wysiedleni przymusowo po 1945 roku z ziem wschodnich opowiadają o swoich przeżyciach, wspominają tamten trudny okres, kiedy musieli opuścić swoje domy, zostawić cały dobytek, sąsiadów. Film Pawła Łozińskiego to opowieść o ludziach, którzy musieli zacząć życie od początku na nowym miejscu. Z trudem kryją wzruszenie, powstrzymują łzy. Z okruchów pamięci próbują sklecić jakąś całość. Dla nich Podole to wspomnienie najpiękniejszych czasów: byli wtedy bardzo młodzi i przede wszystkim byli u siebie. Z sentymentem mówią o utraconej ziemi, o malowniczym krajobrazie. Tam wszystko było lepsze: krystaliczna woda, piękne lasy, kwieciste łąki, urodzajna gleba i sady pełne pysznych owoców. Wszyscy byli bardzo życzliwi dla siebie, było wesoło, wspólnie się bawili, razem modlili się w kościele. Pozostał im w pamięci pewien grudniowy dzień. Dzień wyjazdu - wyjątkowo smutny i szary. Padał wtedy deszcz ze śniegiem, wiał porywisty wiatr. Nie wiedzieli dokładnie dokąd jadą, tyle tylko, że do Polski. Było kilka transportów z jednej wioski. Jechali tygodniami w fatalnych warunkach, w nieogrzewanych wagonach ludzie zamarzali. Wiele starszych osób nie przetrzymało podróży. Kiedy pozostali dotarli w końcu na poniemieckie ziemie, przyszło im żyć w strachu, biedzie i ubóstwie. Bali się, że Niemcy mogą wrócić i ich wybić, nie mieli mebli, pościeli, podstawowych środków do życia. Dziś to już starsi ludzie, sterani życiem, dźwigający spory bagaż doświadczeń. Myśleli, że zamieszkają tu na krótko, tymczasem przeżyli w Polsce ponad pół wieku. Wciąż jednak ciągnie ich na swoją ziemię, choć już dawno stracili nadzieje i złudzenia. Tu mają groby swoich bliskich, tu mieszkają ich dzieci, które założyły własne rodziny. Muszą zapomnieć o bolesnej przeszłości, pogodzili się z myślą, że są już za starzy na kolejne zmiany i nigdy nie wrócą dawne czasy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego