Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O SZALEŃCACH BOŻYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 15 min

Film przedstawia zjawisko tak zwanych szaleńców bożych czy chrystusowych. Datowało się ono od wczesnego chrześcijaństwa, pierwsze kanonizacje miały miejsce w Bizancjum w IV wieku, a ostatnia , w Moskwie w 1988 r., świętującej tysiąclecie chrztu Rusi. Kim byli jurodiwy, jak nazywano ich na Rusi, gdzie to zjawisko rozkwitło jako jedna z wielu przejętych z Bizancjum tradycji. Najczęściej byli mnichami-ascetami, którzy w jakimś okresie swego życia porzucali pustelnie, by działać wśród zwykłych ludzi, w wielkich miastach - siedliskach grzechu. Podstawową formą "szaleństwa chrystusowego" była działalność paradoksalna i wręcz prowokatorska, mająca poprzez szok i zadziwienie tłumów, jakie zwykle jurodiwych otaczały, zmusić ludzi do przełamania skostniałych form wiary i praktykowania cnót. Jurodiwy często postępował sam tak, że wzbudzał zrazu zgorszenie. Dopiero interwencja z niebios wyjaśniała zagadki jego szalonego postępowania, niekiedy wyglądającego wręcz na bluźnierstwo. Na przykład obrzuca kamieniami czczoną ikonę na wrotach miasta, ale - jak się okazuje - kryjącą pod postacią Matki Bożej wizerunek szatana, który omamił duszę ikonografa... Ważnym elementem legendy "szaleńca bożego" jest jego zuchwałe wytykanie grzechów władzy, pomazańcom bożym, chrześcijańskim cesarzom, carom i książętom. Żywoty jurodiwych odnotowują wiele takich przypadków, gdy nawet tak okrutny władca, jak Iwan Groźny, zostaje upokorzony lub zmitygowany w swych niecnych postępkach przez pogardzanego na co dzień "szaleńca bożego". Film ma złożoną strukturę formalną - narrację dotyczącą historii i przejawów szaleństwa chrystusowego przez wieki aż do naszych czasów - prowadzą specjaliści: autor książki poświęconej tej tematyce Cezary Wodziński i teolog prawosławny Michał Klinger. Zobrazowanie najbardziej charakterystycznych form działania jurodiwych nastąpi poprzez "ożywione ikony". Będą to scenki aktorskie, w których z ikony wychodzi "szaleniec boży", by pokazać swe najsłynniejsze czyny - cuda, prowokacje, dialogi z władcą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:03:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman